четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Ангела Меркел пропагира Русију у прибалтичким државама
Хроника

Глас Русије: Ангела Меркел пропагира Русију у прибалтичким државама

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. септембар 2010.

Меркел пропагира Русију? – То је наслов коментара објављеног у рускојезичном листу Час који излази у Риги. Он је посвећен резултатима посете канцелара Ангеле Меркел Летонији. Иначе, такво питање би могло да се постави и после одржане пре тога посете и другој прибалтичкој земљи – Литванији.

Разумљиво је да је званични дневни ред преговора у сваком главном граду био посвећен, пре свега, проблемима развоја сарадње и на билатералној основи, и у оквиру ЕУ и НАТО-а. При томе стране су демонстрирале максимум предусретљивости и узајамног разумевања. Литвански премијер Андрјус Кубиљус је например одушевљен високом информисаношћу немачког канцелара о проблемима тог региона. Одлично разумем колико сложене одлуке морате да доносите, - рекла је, са своје стране Ангела Меркел, говорећи о путевима савлађивања кризе. При томе је она додала уз благо прекоравање да се не смеју остављати дугови будућим генерацијама, јер будућност може да се ствара само на основи финансијске стабилности. Од јануара ове године државни дуг Литваније повећао се практично двоструко.

У складу са тиме су биле речи председника Литваније Даље Грибаускајте да је Литванија увек осећала подршку Немачке на путу ка чланству у ЕУ и данас Берлин подржава Вилњус у свим областима. Као да то потврђује, фрау канцелар је обећала помоћ у привлачењу инвестиција за изградњу нове атомске електране уместо оне која је затворена на инсистирање ЕУ - Игналинске електране, коју је Литванија наследила од Совјетског Савеза. У Риги је летонски премијер Валдис Домбровскис, високо оценивши помоћ Немачке у савлађивању економске кризе, поднео гошћи списак инвестиционих пројеката, који, према његовом мишљењу, могли би да заинтересују немачки бизнис. За узврат је Меркел назвала одличним рад владе Летоније у решавању задатака, које је наложио ММФ.

Иначе, било је довољно узајамних љубазности, али су сви коментатори обратили пажњу да се Канцеларка благо, али упорно враћала теми, која је, према њиховим оценама, била малтене најглавнија. Можда је неким земљама теже да сарађују с Русијом због историјских проблема, - рекла је Меркел у разговору с Даљом Грибаускајте, али Литванија има одличног председника, коме не треба казати како да се понаша с одговорним лицима у Москви. Према речима канцеларке, она разуме тежњу Вилњуса да диверзификуј испоруке енергената. Међутим, додала је она, што ће бољи бити односи Литваније с Русијом, то ће повољније деловати за читаву ЕУ.

Према резултатима преговора с председником Летоније Валдисом Затлерсом Меркел је изјавила да ће свим снагама и свим срцем подржати политику Летоније, усмерену на успостављање с Русијом добросуседсих односа на основи, која је нормална за две суверене државе и прихваћена у свету. За летонску страну је та реченица, изгледа, била потпуно неочекивана, јер она није на њу реаговала. Према мишљењу Николаја Кавешникова, научника Института Европе, Меркелова није случајно поменула тему Русије.

Несумњиво, Немачка је један од кључних партнера Русије у Европи, - каже научник. – Бар ради тога је она заинтересована да би односи Русије и других европских земаља, као и Русије и ЕУ били што конструктивнији и реципрочнији. У вези са тим политика низа источноевропских земаља, између осталих и прибалтичких држава, усмерена на задржавање Русије и на њену оштру критику, смета Немачкој. И не само њој.

Хоће ли помоћи балтичка турнеја Ангеле Меркел да се савлада фантомски, према изразу експерата, страх источноевропљана од руског суседа? Желели бисмо да будемо оптимисти.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер