петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас јавности: Србију лечење од новог грипа коштало 100 милиона евра
Хроника

Глас јавности: Србију лечење од новог грипа коштало 100 милиона евра

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 30. јануар 2010.

БЕОГРАД - Досадашњи трошак за лечење оболелих од новог грипа у Србији процењује се на око 100 милиона евра, а тек на крају епидемије, на основу података здравствених установа и фактура, знаће се колико новца је тачно потрошено, кажу медицински стручњаци.

Председник Здравственог савета Србије др Драган Делић објаснио је да лечење оболеле особе на респиратору кошта у просеку око 320.000 динара, а да се у оквиру те цене подразумева апарат за вештачку вентилацију који је стално укључен, затим лекови, инфузија и нега оболеле особе. Према његовим речима, још нема прецизних података о томе колико је епидемија погодила здравствени систем Србије, а просечне вредности изведене су на основу фактура у Клиници за инфективне и тропске болести.

- Лечење на општем одељењу болнице, без апарата за вештачко дисање, износи између 30.000 и 35.000 динара - каже Делић и додаје да нема прецизних података о томе колико кошта лечење у кућним условима.

Делић је казао да ће се прецизнији подаци о томе колико је коштало лечење оболелих од А Х1 Н1 знати на крају епидемије, када се сабере колико је било хоспитализованих случајева и колико их је било смештено на интензивној нези.

Он је објаснио да се свуда у свету разматрају економски аспекти пандемије и да би то исто требало учинити и у Србији и додао да је у економском смислу најјефтинија вакцинација као мера заштите.

Председник радне групе Министарства здравља за праћење пандемије др Предраг Кон каже да се досадашњи трошак може проценити на 100 милиона евра и додао да би трошкови, као и број смртних случајева, могли бити мањи уколико би се грађани у већем броју одазвали масовној вакцинацији.

- Када се урачуна и одбитак од просечене плате због боловања, процењује се да лечење у кућним условима кошта око 100 евра - каже Кон и додаје да је пандемија новог грипа "подмукла", иако је јачина вируса тренутно блага.

Кон упозорава да је већ сада број умрлих више него двоструко већи него што је то било почетком седамдесетих у време епидемије великих богиња - вариоле вере.

- Сматра се да је пандемија блага, а и тако блага она одузима животе - казао је Кон, додавши да је просечна старост особа које су умрле од вируса новог грипа око 43 године.
- Од 75 умрлих, 20 одсто њих је било потпуно здраво, а смртни исходи забележени су и код четири труднице, две породиље и код 12 гојазних особа - објаснио је др Кон.
Коментаришући јачину вируса, Кон је казао да је епидемијски процес грипа још благ, али да је непредвидљив и да је лоше то што епидемија међу становништвом изазива сумњичавост.

- Да је епидемија само мало јача, јако би било тешко изборити се - напоменуо је Кон и додао да се ударни талас новог грипа очекује током фебруара и у марту.

(Глас јавности)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер