петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Јавности: ЛДП за независност Косова
Хроника

Глас Јавности: ЛДП за независност Косова

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. август 2010.

Београд - Председник Либерално-демократске партије (ЛДП) Чедомир Јовановић изјавио је  да је потребан заокрет у државној политици према Косову и додао да би он могао да се залаже за ону врсту независности тог подручја која би одговарала Србима који тамо живе.

"Данас је Косово независно за 22 европске земље, чланице ЕУ. Данас је Косово независно за 70 земаља и врло вероватно ће Косово бити примљено у чланство УН", рекао је Јовановић на конференцији за новинаре у Скупштини Србије.

Образлажући Предлог резолуције о Србији и Косову који ће свим посланичким групама поднети његова партија, он је рекао да ЛДП не може да призна независност Косова, али да то могу да учине људи који живе у овој земљи.

"Ја могу да се залажем и ја ћу се залагати са признање оне независности Косова која је прихватљива за Србе на Косову. Ја ћу се залагати за решавање проблема", казао је Јовановић и оценио да промена државне политике треба да подразумева и убрзање европских интеграција и учлањење у НАТО.

Потребно је, како је рекао, постизање историјског договора Београда и Приштине "који мора да уважи реалност" и који ће омогућити посебне везе Србије и Косова, екстериторијалност српских манастира и заштиту свих људи који тамо живе.

Према његовој оцени, све друго била би празна политика и идеологија која би представљала континуитет с политиком (бившег председника СРЈ) Слободана Милошевића и која би оставила разорне последице по будућност земље. Предлог резолуције коју ће поднети ЛДП као најважији циљ државне политике Србије предвиђа "коначно решавање свих отворених питања која оптерећују политичку, економску и безбедносну будућност, као и окретање брзом испуњавања услова за пријем у ЕУ".

Такође се наводи да је Србија "свесна" да се питање коначног статуса Косова не може решити обичним компромисом и предлаже да се сви проблеми реше постепеним кориговањем међусобних односа и стварањем нових околности кроз гаранције да ће Србија ући у ЕУ, НАТО и да ће снаге НАТО-а бити и даље бити присутне на Косову.

"Убрзавање процеса пријема Србије у чланство у ЕУ, пријем у НАТО и институционалне гаранције посебног статуса српске заједнице отварају простор да Србија одустане од политичке блокаде интеграције Косова у организације које омогућују бољи живот свих њених грађана", наводи се у предлогу.

(Глас Јавности)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер