петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Истре: Тихи покољ европских дедова и бака - криза разоткрила несношљиви хедонизам западне цивилизације
Хроника

Глас Истре: Тихи покољ европских дедова и бака - криза разоткрила несношљиви хедонизам западне цивилизације

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 03. мај 2020.

 Истражно судство у свим еуропским земљама имат ће пуне руке посла јер говоримо о бројци од око 100.000 умрлих штићеника домова на глобалној разини. То је један пристојан град

Енглези се користе називом Царе хомес, Талијани Цасе ди рипосо, на шпањолском назив је Цаса де ретиро, на француском Маисон де ретраите. Један се француски колега користио сликовитим описом: то су институције које удомљују људска бића која су најближа посљедњој станици. Ровињски пјесник Гиусто Цурто успоредио је "старачки дом" с јесенским стаблом јер при сваком јачем рефулу вјетра пожутјело лишће пада.

Челник Свјетске здравствене организације за Еуропу Ханс Клуге изјавио је да педесет посто жртава коронавируса у Еуропи отпада на популацију домова за старије и немоћне особе. "Суочени смо с трагедијом огромних и несагледивих размјера", додао је Клуге. Ситуација није ништа боља ни у САД-у: процјена жртава је у тијеку. У једном дому у држави Неw Јерсеy са 700 расположивих кревета, откривена је мртвачница пуна тијела умрлих. У једном дому у Каталонији здравствене су службе пронашле тијела умрлих штићеника још у креветима. Већ смо писали о стравичној ситуацији у Италији гдје је у тијеку "тихи покољ талијанских дједова". Оркан пандемије стресао је јесенска стабла западне цивилизације која креће неминовно на стрми пут обрачуна с властитом савјест.

Неће бити лако, већ сада на еуропским судовима гомилају се тужбе на сустав који је очито радио испод, далеко испод, зајамчених стандарда заштите. Резултати истрага прелит ће се и у политичку арену и, ако Бог да, многе ће политичке гарнитуре диљем Еуропе и свијета бити избрисане с политичке карте. Кад говоримо о 80 и 90-годишњацима мислимо на генерацију Еуропљана која је подигла континент из пепела Другог свјетског рата. Недавно сам разговарао с предсједником поречке удруге умировљеника "Галија" Францом Добриловићем који ми је с поносом понудио податак да Пореч има око 4.000 умировљеника и да је велика већина њих умировљена с пуним радним стажем. То су људи који су десетљећима пунили прорачунске касе од јединица локалне самоуправе до оне средишње, државне. Ових је дана у талијанским медијима објављено посљедње писмо 85-годишњег умировљеног одвјетника који је умро од короне у једном дому за старије и немоћне. Писмо је посветио синовима и унуцима: основна је порука да је човјек био свјестан да умире као број, у тоталној самоћи, везан за кревет и немоћан да се брани. Каже "бријали су ме и прали тек кад би сазнали да ми нетко од родбине долази у посјет."

Новинар листа Цорриере делла сера Мицхеле Фарина успоредио је сустав домова с оточјем на којему живи паралелни, заборављени народ, нека врста Бермудског трокута којег ваља избјећи, држати се на пристојној дистанци. Истражно судство у свим еуропским земљама имат ће пуне руке посла јер говоримо о бројци од око 100.000 умрлих штићеника домова на глобалној разини. То је један пристојан град.

Мислим да је ова криза разголитила несношљиви хедонизам западне цивилизације који искључује болест, старост и смрт. Вирус нагриза и устаљено, глупо увјерење да је достигнути ступањ технолошког развоја ресетирао повијест, увјерени смо да је она испод нас, нешто што је прошло и превладано. Ученицима и студентима основних и средњих школа требало би понудити на читање статуте братовштина истарских градића на којима се некад давно градио социјални и друштвени сустав капиларно и линеарно изнад и преко класних и добних разлика.

Једном сам посјетио истарске удруге у Њу Јорку. Старији чланови причали су ми да се удруживање по завичајној линији, почетком прошлог стољећа, градило по неким приоритетима: помоћ гладнима и покривање трошкова погреба оним члановима чије обитељи нису биле у могућности понудити достојан покоп. На крају, док се господарска криза спрема показати зубе присјећам се покојног Жмињца Прима Ровиса који ми је говорио: "Пицио мио, ел мондо но иера маи цусси пиен де бори" ("Мали мој, у свијету није било никад нагомилано толико новца као данас"). Криза ће, надам се, присилити политику на промишљање новог сустава расподјеле. С којим политичких облицима или режимима ће се то спровести, то још нитко не зна.

(Глас Истре)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер