петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Америке: САД и Пакистан различито виде претњу талибана
Хроника

Глас Америке: САД и Пакистан различито виде претњу талибана

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. новембар 2009.

Бела кућа саопштила је да је председник Обама затражио од свог тима за националну безбедност да ревидира опције за стратегију Сједињених Држава у Авганистану. Званичници администрације такодје наводе да председник Обама жели да јасно стави до знања авганистанском председнику Хамиду Карзаију да америчке обавезе у Авганистану нису неограничене. Поједини аналитичари у Вашингтону, међутим, указују да будућа стратегија у Авганистану мора да узме у обзир и разлике у сагледавању претње од талибана у Сједињеним Државама и у Пакистану.

Експерти у Вашингтону наводе да се у Сједињеним Државама талибани сматрају извором претње, што у Пакистану није случај. Тиме се, како истичу, могу објаснити и нејасни мотиви и непотпуни одговори Пакистана у акцијама против терориста.

„Лидери у Пакистану дефинишу претњу другачије. Према мом искуству, када разговарате са лидерима у Пакистану они сматрају да је извор претње у Авганистану – Индија,“ каже Џорџ Перкович, експерт за Авганистан у Карнегијевој задужбини за међународни мир у Вашингтону.

Перкович указује на често истицану забринутост у Пакистану да ће, када САД напусте Авганистан, Индија покушати да прошири свој утицај пружањем издашне помоћи за развој и отварањем бројних конзулата у близини авганистанско-пакистанске границе. Индија негира такве тврдње.

Сједињене Државе су покушале да отклоне те бојазни у Пакистану, али нису успеле у томе, због унутрашње политичке ситуације у тој земљи, Истиче Стивен Бидл из Центра за стратешке и међународне студије:

„Тешко је замислити ситуацију у којој би се актери на дубоко подељеној политичкој сцени Пакистана сагласили са америчким приоритетима из страха да би политички супарници то могли да искористе против њих.“

Чак и пакистанска армија игра игру чекања, каже Џил Доронсоро из Карнегијеве задужбине за међународни мир. Због тога, пакистанска армија врши притисак у јужном делу Вазиристана, али не и у северном делу где су присутни авганистански талибани.

„Рачуница пакистанске армије је да Сједињене Државе крваре у Авганистану и да ће за неколико година да се повуку, а затим - они мисле да ће контролу у Кабулу вратити у руке талибана,“ истиче Доронсоро.

Пакистанска армија је прошлог месеца започела опсежну офанзиву против пакистанских екстремиста у јужном Вазиристану. Та акција је пружила прилику америчким снагама у Авганистану, каже Питер Берген из задужбине „Нова Америка“. Берген истиче да је пакистанска армија омогућила стратегију „чекић и наковањ“ – у оквиру које су појачане америчке снаге у Авганистану - чекић, а пакистанске снаге у Вазиристану - наковањ. Берген подржава упућивање додатних америчких снага у Авганистан пошто сматра би повратак талибана на власт морао да буде спречен по сваку цену. Он наглашава да Сједињене Државе не би требало да забораве зашто су започеле операције у Авганистану.

„То је била база свих бунтовних покрета у муслиманском свету и ако Авганистан поново буде талибанска или полу-талибанска држава сви муслимански екстремистички покрети ће се вратити и поново обучавати тамо“, каже Берген.

Експерти се слажу да је стабилан Авганистан неопходан предуслов за стабилан Пакистан. Они такодје указују да ал-Каида у Пакистану чека да талибанска побуна успе како би могла да добије приступ пакистанском нуклеарном арсеналу што је сценарио од кога међународна заједница највише страхује.

(Глас Америке)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер