четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Америке: Русија улаже стотине милијарди долара у модернизацију војске
Хроника

Глас Америке: Русија улаже стотине милијарди долара у модернизацију војске

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. јул 2011.

Руски премијер Владимир Путин изјавио је да његова влада планира да до 2020. потроши на модернизацију војске стотине милијарди долара. У говору пред парламентом почетком године, Путин је истакао да Русија мора да буде довољно јака да се одбрани од евентуалних напада, тако да ће производња ракета од 2013. године да се удвостручи. Аналитичари у Москви кажу да овај амбициозни план пре свега треба да очува утицај владе у земљи и региону.

730 милијарди долара до 2020. – скоро 20 милиона дневно. Толико је Руска влада спремна да потроши на усавршавање и наоружавање своје војске.

Нови државни план набавки за војску обухвата и куповину осам стратешких подморничких ракетних носача опремљених балистичким ракетама „Булава“. Плус 600 летелица и системе ваздушне одбране С-400 и С-500. Куповина оружја, у земљи и иностранству, омогућиће Русији да за 70 одсто повећа размере модерног оружја у свом арсеналу до 2020. године.

"Ту су наравно и ваздухопловне снаге, систем противваздушне одбране, армија – у ствари, све треба поново да се наоружава, јер они кажу да сада имамо свега 10 до 15 одсто модерног оружја“, каже Павел Фелгенхауер, независни војни аналитичар.

Док Русија извози у иностранство оружје у вредности од више милијарди долара, националне оружане снаге су већином опремљене застарелим оружјем из совјетске ере. У протеклих десет година, влада је десетоструко повећала војни буџет, али и даље није успела да осавремени војску.

"Садашњи министар одбране каже да је у војсци било масовних проневера. Руска војна индустрија, која је такође деградирана и њене могућности су много мање него у совјетско време, узвраћа на повећање инвестиција простим повећањем цена. Производи неколико истих модела авиона или ракета, али по много већој цени“, објашњава Фелгенхауер.

Руски премијер Владимир Путин каже да је неопходно потрошити милијарде на поновно наоружавање војске због одбране од спољне опасности. Иако ће то демонстрирати руску војну моћ, аналитичари кажу да је главни циљ у ствари стварање додатног посла у руском војно-одбрамбеном сектору уочи председничких и парламентарних избора идуће године.

"Русија је наследила велики војно-индустријски потенцијал и нажалост није успела да га реално преусмери са војне производње на цивилну. Према томе, војни план потрошње је потребан да би се обезбедило више радних места, више послова, више људи који ће учествовати у производњи, који су у ствари они који ће гласати за Путина на предстојећим парламентарним и председничким изборима у Русији“, каже политички аналитичар из Јељцинове фондације, Јевгениј Волк.

Нови предложени план увоза оружја треба да има две етапе. У првој, Русија ће купити опрему и лиценце, а у другој, успоставиће заједничке послове са снабдевачима оружја на Западу и почеће производњу западних система оружја у Русији. Аналитичари кажу да у постсовјетској Русији, „војска“ пре свега значи „бизнис“, без обзира на идеолошке обланде.

(Глас Америке)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер