четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Америке: Подршка Гадафију у Србији
Хроника

Глас Америке: Подршка Гадафију у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 27. март 2011.

Догађања у Либији довела су поново Србију у центар пажње светске јавности - као мало где у свету у Београду јавно се изражава подршка либијском лидеру Моамеру Гадафију, а српски десничари организују групе за подршку Либији и Гадафију на глобалним социјалним мрежама.

Ако је по избијању либијске кризе јавност у Србији гледала на тај догађај као на још једну побуну у арапским земљама, ситуација се током времена променила, нарочито после укључивања неколико земаља у акцију одржавања зоне забране лета над Либијом. Треба се подсетити да је на самом почетку испред либијске амбасаде одржан скуп против Гадафија и његовог режима, да би се јуче у центру Београда неколико стотина грађана окупило ради пружања подршке либијском лидеру:

"Постоји то поређење измедју бомбардовања СРЈ, односно сад већ Србије и Црне Горе и Либије и просто је нормално да постоји та врста саосећања нашег народа са људима који су тамо бомбардовани јер бар визуелно препознају исти сценарио", каже заменик уредника спољне рубрике "Политике", Ненад Радичевић.

Ненад ипак упозорава да је тешко поредити две интервенције, јер за разлику од акције у СРЈ, у случају Либије УН су донеле резолуцију. Грађанима је то мање важно, они се више саосећају са људима у Либији, додаје саговорник Гласа Америке.

Приликом недавног боравка руског премијера Владимира Путина у Београду, и председник Србије Борис Тадић је изнео сличан став:

“Верујем да изражавам мишљење њених грађана када кажем да смо веома забринути због страдања цивилног становништва у Либији. И ми желимо да све одлуке које се доносе иду у правцу престанка разарања и угрожавања цивилног становништва."

Занимљиво је да су ситуацију у Либији последњих дана почеле да користе и десничарске организације у Србији – и то на сајбер простору. Осим исписивање графита по Београду и другим градовима Србије, десничарске организације отварају и бројне странице подршке Гадафију на социјалним мрежама, а најпосећенија је група на Фејсбуку са скоро 60.000 присталица:

"Људи који су се учлањивали у те групе не верујем да су знали да практично та десничарска организација практично води тај мали покрет на интернету", наводи Радичевић.

И док либијска телевизија користи ове снимке као доказ чињенице да Моамер Гадафи још има подршку у свету, Ненад Радичевић каже да разлоге за често некритички став српске јавности треба, пре свега тражити у необавештености:

"Постоји у суштини мањак информација о томе шта се заправо дешава у Либији, како је дошло до интервенције, какав је режим Моамера Гадафија. То чак постоји мањак информација, мањак знања могу да кажем међу људима који се баве том тематиком."

На крају, саговорник Гласа Америке каже да је јако тешко прогнозирати у ком ће се правцу развијати либијска криза. За сада је свет мање-више успео у намери да успостави зону забрањеног лета, Гадафи је и даље на власти, а побуњеници контролишу источни део земље. Ситуација је дошла у својеврсну пат позицију за коју запад још нема решење, каже Ненад Радичевић.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер