Početna strana > Hronika > Glas Amerike: Nuklearna kriza u Japanu sve teža
Hronika

Glas Amerike: Nuklearna kriza u Japanu sve teža

PDF Štampa El. pošta
sreda, 16. mart 2011.

Teška situacija u japanskoj nuklearnoj elektrani oštećenoj u nedavnom zemljotresu još više se produbila danas, jer je radijacija dostigla toliki nivo da su i poslednji tehničari u njoj morali da budu evakuisani.

Japanska televizija prikazala je snimke helikoptera koji su se spremali da iz vazduha zalivaju vodom oštećeni treći reaktor nuklearke Fukušima, u očajničkom pokušaju da spreče topljenje šipki nuklearnog goriva.

Međutim televizija je saopštila da je vojska odustala od tog plana pošto je izmerena radijacija bila suviše visoka za bezbedno sprovođenje te operacije.

Na televizijskim snimcima videlo se da se iz zgrade u kojoj je reaktor broj 3 dižu beli oblaci. Glavni sekretar kabineta, Jukio Edano, rekao je novinarima u Tokiju da je verovatno reč o pari koja izlazi iz pukotine u omotaču u kome se nalazi nuklearno jezgro reaktora.

Dan ranije, funkcioneri su objavili da se slična pukotina javila na omotaču reaktora broj 2.

Japanska policija namerava da pošalje vodene topove kojima bi se polivao vodom bazen za skladištenje potrošenog nuklearnog goriva u reaktoru broj 4, pošto je u njemu ponovo izbio požar koji je oslobodio oblak radijacije i koji je kasnije ugašen.

Grupa od oko 50 radnika vratila se danas u elektranu radi pumpanja morske vode na šipke nuklearnog goriva u svih šest reaktora u elektrani, pošto su radnici prethodno povučeni zbog opasnog nivoa radijacije. Japansko ministarstvo zdravlja objavilo je da je povećalo granicu dozvoljene radijacije kako bi se radnicima omogućilo da duže rade u elektrani.

Stanovnici na udaljenosti manjoj od 30 kilometara od elektrane upozoreni su da ne izlaze iz kuća da bi ograničili rizik od izloženosti radijaciji. Povišen nivo radijacije izmeren je čak i u Tokiju, 240 kilometara južno od oštećene elektrane, što je izazvalo masovnu kupovinu maski za lice, hrane i drugih potrepština. Neke strane vlade pozvale su svoje građane da napuste Tokio odnosno da izbegavaju putovanje u japansku prestonicu.

Čak kada nisu u upotrebi, šipke nuklearnog goriva mogu nedeljama i mesecima da ostanu vrele. Ako oko njih ne cirkuliše hladna voda, njihov spoljni omotač može da se istopi oslobađajući radioaktivne čestice u okolinu.

U reaktorima broj 1, 2 i 3 šipke se nalaze iza debelih betonskih zidova koji sprečavaju prodiranje radijacije, čak i kada se šipke istope. Ali funkcioneri kažu da su se u betonskim zidovima reaktora 2 i 3 pojavile pukotine, dozvoljavajući radioaktivnim česticama da prodru u spoljni prostor.

Kada su tehničari ispuštali paru iz betonskih košuljica, kako bi umanjili unutrašnji pritisak, došlo je do eksplozija koje su uništile spoljne zidove zgrada u kojima se nalaze reaktori. Veruje se da je 70% šipki nuklearnog goriva u reaktoru broj 1 i 33% u reaktoru broj 2 već oštećeno ili istopljeno.

Iz reaktora broj 4, 5 i 6 šipke su izvađene još pre prošlonedeljnog zemljotresa i prenete u bazene za hlađenje, van betonskih košuljica. Ali pošto su zemljotres i cunami oštetili pumpe koje cirkulišu vodu u pomenutim bazenima, postoji opasnost da i potopljene šipke dođu u dodir sa vazduhom.

(VOA)