субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Америке: Нуклеарна криза у Јапану све тежа
Хроника

Глас Америке: Нуклеарна криза у Јапану све тежа

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. март 2011.

Тешка ситуација у јапанској нуклеарној електрани оштећеној у недавном земљотресу још више се продубила данас, јер је радијација достигла толики ниво да су и последњи техничари у њој морали да буду евакуисани.

Јапанска телевизија приказала је снимке хеликоптера који су се спремали да из ваздуха заливају водом оштећени трећи реактор нуклеарке Фукушима, у очајничком покушају да спрече топљење шипки нуклеарног горива.

Међутим телевизија је саопштила да је војска одустала од тог плана пошто је измерена радијација била сувише висока за безбедно спровођење те операције.

На телевизијским снимцима видело се да се из зграде у којој је реактор број 3 дижу бели облаци. Главни секретар кабинета, Јукио Едано, рекао је новинарима у Токију да је вероватно реч о пари која излази из пукотине у омотачу у коме се налази нуклеарно језгро реактора.

Дан раније, функционери су објавили да се слична пукотина јавила на омотачу реактора број 2.

Јапанска полиција намерава да пошаље водене топове којима би се поливао водом базен за складиштење потрошеног нуклеарног горива у реактору број 4, пошто је у њему поново избио пожар који је ослободио облак радијације и који је касније угашен.

Група од око 50 радника вратила се данас у електрану ради пумпања морске воде на шипке нуклеарног горива у свих шест реактора у електрани, пошто су радници претходно повучени због опасног нивоа радијације. Јапанско министарство здравља објавило је да је повећало границу дозвољене радијације како би се радницима омогућило да дуже раде у електрани.

Становници на удаљености мањој од 30 километара од електране упозорени су да не излазе из кућа да би ограничили ризик од изложености радијацији. Повишен ниво радијације измерен је чак и у Токију, 240 километара јужно од оштећене електране, што је изазвало масовну куповину маски за лице, хране и других потрепштина. Неке стране владе позвале су своје грађане да напусте Токио односно да избегавају путовање у јапанску престоницу.

Чак када нису у употреби, шипке нуклеарног горива могу недељама и месецима да остану вреле. Ако око њих не циркулише хладна вода, њихов спољни омотач може да се истопи ослобађајући радиоактивне честице у околину.

У реакторима број 1, 2 и 3 шипке се налазе иза дебелих бетонских зидова који спречавају продирање радијације, чак и када се шипке истопе. Али функционери кажу да су се у бетонским зидовима реактора 2 и 3 појавиле пукотине, дозвољавајући радиоактивним честицама да продру у спољни простор.

Када су техничари испуштали пару из бетонских кошуљица, како би умањили унутрашњи притисак, дошло је до експлозија које су уништиле спољне зидове зграда у којима се налазе реактори. Верује се да је 70% шипки нуклеарног горива у реактору број 1 и 33% у реактору број 2 већ оштећено или истопљено.

Из реактора број 4, 5 и 6 шипке су извађене још пре прошлонедељног земљотреса и пренете у базене за хлађење, ван бетонских кошуљица. Али пошто су земљотрес и цунами оштетили пумпе које циркулишу воду у поменутим базенима, постоји опасност да и потопљене шипке дођу у додир са ваздухом.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер