четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Америке: Новинари Гласа Америке и РСЕ шпијунирани путем софистицираног шпијунског софтвера војне класе израелске компаније „НСО група“
Хроника

Глас Америке: Новинари Гласа Америке и РСЕ шпијунирани путем софистицираног шпијунског софтвера војне класе израелске компаније „НСО група“

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. јул 2021.

Америчка Агенција за глобалне медија (УСАГМ) огорчена је због извештаја да је више од 180 новинара, укључујући Гласа Америке (ВоА) и Радија Слободна Европа (РСЕ), наводно било на мети софистицираног шпијунског софтвера војне класе, саопштила је та агенција.

„Циљање приватних разговора новинара на било који начин је неприхватљиво. Ова злоупотреба мора престати, а новинари морају бити заштићени“, рекла је вршитељка дужности директора УСАГМ-а Келу Чао, преноси Глас Америке.

Истрага конзорцијума медија названог „Пројект Пегаз“ открила је да је шпијунски софтвер, намењен владама за праћење терористичких активности, коришћен за покушај хаковања паметних телефона новинара, активиста за људска права, пословних директора и владиних службеника.

Шпијунски алат, назван Пегаз, развила је израелска компанија НСО група.

Вашингтон Пост, који је део конзорцијума, пренео је да је међу циљаним новинарима било неколико из Гласа Америке.

У новом извештају Пројекта за извештавање о организованом криминалу и корупцији, који је такође део конзорцијума, каже се да Влада Азербејџана користи софтвер Пегаз да шпијунира стотине локалних активиста и новинара, укључујући пет садашњих и бивших дописника РСЕ.

Међу њима је Кадија Исмајилова, бивша шефица бироа РСЕ у Бакуу и једна од најпознатијих истраживачких новинарки те државе.

Истрагу је координисала непрофитна организација са седиштем у Паризу, „Форбидден сториес“, уз техничку подршку безбедносне лабораторије организације Амнести интернешенела.

(Глас Америке, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер