Хроника

Глас Америке: Либија прогласила примирје и затворила свој ваздушни простор

Штампа
петак, 18. март 2011.

Либијска влада је данас прогласила примирје у борби против побуњеничких снага у земљи. Сматра се да је такву одлуку подстакло синоћно усвајање резолуције Савета безбедности на основу које чланице УН-а могу да предузму, како је речено “све неопходне мере” за заштиту цивила, укључујући забрану летења изнад Либије.

Примирје је у Триполију објавио либијски министар иностраних послова Муса Куса, рекавши да његова влада жели отворен дијалог са свим странама које подржавају либијско територијално јединство. Осврћући се на извештаје према којима би ваздушни напади на либијски систем противавионске одбране могли да почну за само неколико сати, шеф либијске дипломатије је рекао да би стране силе пре тога требало да пошаљу тимове за утврђивање ситуације на терену.

Куса је критиковао одлуку Савета безбедности да одобри могућу употребу војне силе назвавши је “чудном и неразумном.” Он је устврдио да ће спровођење зоне забране летења само повећати страдање либијског народа.

Антивладини демонстранти у Либији кажу да је један од главних разлога што су започели прошломесечне протесте против Гадафија била дугогодишње економска немаштина кроз коју су пролазили.

Либија је јутрос затворила свој ваздушни простор истовремено када су француски дипломатски извори саопштили да би ваздушни удари могли да уследе за само неколико сати.

Убрзо после синоћног усвајања резолуције Савета безбедности, портпарол француске владе Франсоа Бароин и норвешка министарка одбране Грете Фаремо саопштили су да ће се њихове две земље придружити свакој мултилатералној војној акцији против Либије. Резолуција је донета са циљем да се спрече даљи војни обрачуни са цивилном побуном у Либији.

Снаге лојалне Гадафију бомбардовале су данас побуњеничко место Мисрата у западном делу Либије, док амбасадори при НАТО-у разматрају начине за спровођење резолуције Савета безбедности. На синоћној седници поменутог савета десет земља је гласало “за”, а ниједна против резолуције. Пет чланица - Бразил, Кина, Немачка, Индонезија, Индија и Русија - уздржале су се од гласања.

(VOA)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]