петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Глас Америке“: Eкономија САД доживела крах током пролећа 2020 - први пут од Велике рецесије која је светску економију погодила од 2007. до 2009. године
Хроника

„Глас Америке“: Eкономија САД доживела крах током пролећа 2020 - први пут од Велике рецесије која је светску економију погодила од 2007. до 2009. године

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 01. октобар 2020.

Америчка економија је током пролећа 2020. претрпела губитке и, како извештава агенција Асошијетед прес, упркос расту који се очекује у трећем кварталу, текућу годину обележиће негативни економски биланс.

Један од тржних центара отворен у држави Њујорк у оквиру попуштања мера за сузбијање пандемије

Tо се, указује АП, догађа први пут од Велике рецесије – која је светску економију погодила у интервалу од 2007. до 2009. године.

Секретаријат за трговину објавио је у среду да је бруто домаћи производ (укупна производња робе и услуга) у периоду од априла до јуна ослабио за 31,4 одсто.

То је три пута више од губитака који су износили 10 процената у првом кватралу 1958. у време мандата председника Двајта Ајзенхауера – што се иначе сматра највећим економским падом у историји Сједињених Држава, указује агенција АП.

Економски стручњаци верују да ће у актуелном тромесечју економија јачати према годишњој стопи од 30 процената, пошто су компаније почеле са радом, а самим тим се и милиони људи вратили на своја радна места.

То би могло, примећује АП, срушити стари рекорд у расту БДП-а од 16,7 процената у првом кварталу 1950. године, када је председник Сједињених Држава био Хари Труман.

Следећи извештај о стању БДП-а америчка влада ће објавити 29. октобра – пет дана пре председничких избора.

Међутим, стручњаци предвиђају да ће раст у последња три месеца 2020. износити свега 4 одсто и да би САД могле пасти у рецесију уколико Конгрес не буде усвојио други пакет подстицајних мера. Или пак, ако се поново разбукта пандемија Ковида-19.

“Постоји много потенцијалних замки”, упозорава Гас Фаучер, главни економиста у компанији Пи-Ен-Си финансијски сервиси (ПНЦ Финанциал Сервицес).

“И даље су актуелна значајна смањења због пандемије”, каже Фаучер, преноси Глас Америке.

Грегори Дако, главни економиста у британској компанији Оксфорд економикс, није сигуран каква ће бити реакција тржишта рада.

 “Без економског напретка, изостајањем фискалних подстицаја, приближавањем сезоне грипа и растом свеукупне неизвесности, главно питање је колико ће снажно бити тржиште рада у четвртом кварталу. Делује да ће потрошачи, компаније и локалне самоуправе у наредним месецима морати сами да се сналазе”, упозорава Дако.

Истовремено, администрација америчког председника Доналда Трампа предвиђа економски раст у предстојећим кварталима којим ће бити надокнађени сви губици током пандемије.

Ипак, већина економских стручњака верује да је за тако нешто потребно време, не искључујући притом додатно слабљење бруто друштвеног производа, уколико изостане подршка америчке владе.

У првом тромесечју 2020. америчка економија забележила је пад од 5 одсто – што је истовремено означило крај њене једанаестогодишње експанзије. Након тога, у другом кварталу, уследио је пад од 31,4 одсто.

(Глас Америке)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер