среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гинтер Грас: Демократија је угрожена, а новинари су као чиновници
Хроника

Гинтер Грас: Демократија је угрожена, а новинари су као чиновници

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 17. јул 2011.
Добитник Нобелове награде за књижевност Гинтер Грас ових дана је узбуркао духове својим изјавама о актуелном стању у медијима. На једној књижевној вечери у Хамбургу Грас је медије оптужио за сензационализам и за потирање озбиљних садржаја, преноси Дојче Веле.

Наступ њемачког савременог класика Гинтера Граса у Хамбургу завршио је вербалним препуцавањем нобеловца и новинара. Грас је познат по томе да је без длаке на језику, а такав је био и кад је окупљеним новинарима поручио да се почну више бавити садржајима, а мање сензационалним насловима.“Код вас занимљиво има предност над релевантним”, једна је од централних тачака Грасове критике.

“Новинари се не фокусирају на суштину већ троше ријечи, реченице, цијеле одломке како би писали о, рецимо, ципелама које неко носи и бавили се питањем одговарају ли оне уз његове панталоне. 'То је свакодневна пракса у њемачком новинарству”, увјерен је Грас, упозоравајући подигнутим кажипрстом: 'Такво новинарство развучено је и оптерећено сензацијама.”

Демократије угрожена неукротивим капитализмом

Грас је констатовао и да су наслови важнији од правих аналитичких текстова, који би се требало да се баве темама као што су климатске промјене, реформе или моћи којом располажу фармацеутски концерни и лобисти. Грас је рекао да такве новинаре не воли и да би им забранио приступ Бундестагу, њемачком парламенту.

Он је дневним новинама пребацио и 'жутило' оптужујући их да све више попримају особине таблоида. Младим новинарима указује да су недовољно независни и да његују извјесни 'чиновнички култ размишљања'. Наравно, припадници млађе генерација новинара који су били присутни на предавању ниси са претјераним одушевљењем реаговали на његове ријечи.

Грас сматра да има много неправилности на које новинари морају да упозоравају. Демократија, чији је значај његова генерација годинама и мукотрпно спознавала, угрожена је неукротивим капитализмом, моћи банака и растућим дуговима.

"Говорили сте о ономе што нам лежи на души, господине Грас"

Аутор “Лименог добоша” сматра да су, с обзиром на њихову моћ, политичари превише брзо одустали од тржишне економије засноване на социјалним принципима. Резултат свега, поред великих класних раслојавања је и да 'да грађани окрећу леђа демократији'. А кривицу сносе и новинари који “нису довољно критички настројени, не постављају потребна питања и у својим текстовима не иду довољно дубоко”.

Додао је и да овим говором не жели изазвати револуцију, али да жели поставити питање оправданости система.

Окупљени новинари нису сједјели без реакције. Један од присутних добацио је иронично да му је глас прелијеп, као створен за причање 'прича за лаку ноћ': “Новинар никако не може прихватити одговорност за пад или ерозију демократије”.

Ипак славни књижевник се није дао омести у својој критици, па се запитао сљедеће: 'Јесам ли претјерао? Ако јесам, онда нисам довољно!”

Он је рекао да је поменуо само неке од слабости у друштву, неке од ствари, које новинари превиђају. Имао би он још штошта тога да каже, на примјер о моћи медијских концерна или досадних телевизијских ток шоу емисија, али ипак одустаје.

Један старији новинар се онда јавио те закључио расправу реченицом:“Говорили сте о ономе што нам лежи на души, господине Грас.

(Вијести онлајн)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер