субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гинтер Етингер: ЕК се не противи Јужном току, али не треба се заваравати, Гаспром ће имати главну реч у том пројекту
Хроника

Гинтер Етингер: ЕК се не противи Јужном току, али не треба се заваравати, Гаспром ће имати главну реч у том пројекту

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 29. август 2014.

Берлин -- Европска комисија се не противи Јужном току, али не треба се заваравати да нафтни гасни гигант Гаспром неће имати главну реч у том пројекту, каже Етингер.

"Руски партнери морају да схвате да ми имамо другачију културу. Не заваравајте се, ако Гаспром поседује 50 одсто гасовода, тада Гаспром одлучује а не ви. Мислим да Гаспром треба да сматрамо партнером, али не смемо да му дозволимо да постане свемоћан", поручио је европски комесар за енергетику Гинтер Етингер.

Он је позвао Русију да буде отворена за фер разговоре и поштује тржишна правила када се ради о "Јужном току", чији циљ је да се допреми гас у Европу, заобилазећи Украјину.

Русија је обуставила испоруке гаса Украјини у јуну због спора са Кијевом око неплаћених рачуна, а Украјина је оптужила Москву због неправичног подизања цене за гас. ЕУ покушава да посредује између две стране. Украјину већ више месеци потресају оружане борбе проруских побуњеника на истоку земље

ЕУ је, подсећа Волстрит џоурнал, разговоре о том пројекту обуставила до даљњег. 

Међународни гасовод Јужни ток, пројекат који је покренула руска државна компанија Гаспром да би се у испорукама гаса за Европу заобишла Украјина, вредан је више од 16 милијарди евра, а планирано је да прве испоруке гаса буду крајем 2015. године. План је да се руски гас цевима испод Црног мора, а копном преко Бугарске, Србије, Мађарске и Словеније одведе до потрошача у средњој и западној Европи.

Етигнер је такође данас позвао Русију и Украјину да у међусобном конфликту не користе гас као средство уцене, истакавши да је безбедно енергетско снабдевање кључно и не сме да буде укључено у могуће додатне санкције Русији.

Он је навео да ради на сценарију у најгорем случају, који ће бити представљен шефовима држава и влада ЕУ средином октобра, у случају да Русија одлучи да обустави испоруку гаса Европи или уколико Украјина блокира транзит гаса кроз своју земљу.

"Не очекујем ниједну од ове две опције да се деси, али могућност да се не деси није нула", рекао је Етингер на конференцији о Западном Балкану у Берлину и додао да жели да посредује између Москве и Кијева.

"Руси могу да очекују да ће рачуни за гас бити плаћени, и, истовремено, Украјина и други купци (гаса) могу да очекују да ће цене гаса диктирати тржиште, а не закулисне политичке радње, и да гас и цене гаса нису инструменти потчињавања и уцењивања, већ понуде и потражње на фер и отвореном европском тржишту. То је наш циљ", рекао је Етингер.

Он је поновио и да гас није одговарајућа ствар да буде укључена у додатне економске санкције Русији "јер би у том случају било само губитника" на обе стране.

Етингер је такође рекао да се противи забрани путовања за шефа руског нафтног гиганта Гаспрома, јер је од кључног значаја да се остане у комуникацији са том компанијом.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер