четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Герт Вајскирхен: Нажалост, тачно је да је Немачка против пријема Србије у ЕУ
Хроника

Герт Вајскирхен: Нажалост, тачно је да је Немачка против пријема Србије у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 31. мај 2010.

Приближавање Србије Европској унији и билатерални односи са Немачком требало би да буду главне теме разговора министара спољних послова две земље Вука Јеремића и Гвида Вестервелеа у Берлину у понедељак.

Уочи Јеремићевог пута, штампа у Србији спекулише да је Немачка један од највећих противника даљег проширења Уније на Балкан.

Према сазнањима листа Блиц на скуп у Сарајеву 2. јуна само Берлин и Москва ће послати нижи ниво од министара спољних послова.

Такве наводе, међутим, негира амбасадор Немачке у Србији, Волфрам Мас. На конференцији за штампу у Београду, амбасадор Мас је рекао да једина препрека на путу Србије ка Европској унији може бити она сама. Додао је да Немачка подржава евроинтеграције земаља Западног Балкана, и да ће Европска унија посебну пажњу посветити питањима организованог криминала.

Немачка се противи ширењу ЕУ?

Герт Вајскирхен је члан опозиционе Социјалдемократске партије и до пре неколико месеци је био посланик и члан спољнополитичког одбора Бундестага.

Он каже да је, нажалост, тачно да је Немачка против пријема Србије у ЕУ.

"Немачка није вољна да подржи приступање Србије Европској унији. На то утиче неколико фактора. Један је генерални замор у Европској унији од претходних кругова ширења. Други је што не постоји исти степен отворености према свим балканским земљама које чекају да буду примљене. Највише симпатија има Хрватска, а најмање Албанија. Србија је негде изнад Албаније".

Вајскирхен каже да је декларативна подршка Немачке владе пријему Сбије у ЕУ "празне речи".

"Када дођемо до суштине и до питања да ли се жели да Србија постане чланица Европске уније, онда се види да постоји јасна разлика између, на пример, Србије и Хрватске. За Хрватску има далеко више симпатија. У немачкој политичкој елити, нарочито међу конзервативцима, и даље има пуно оних који сматрају да Србију треба још казнити због свега што се десило у време Милошевића. Ти људи одбијају да признају да се у Србији догодила драматична промена".

Герт Вајскирхен каже да се немачка јавност већином противи укупном процесу ширења Европске уније и то још од његовог почетка.

"Противљење немачког јавног мнења није ништа ново. Мислим да је кључно то што део политичке елите сматра да ширење за сада треба зауставити, јер нико не зна куда тај процес може да одведе. Украјина се нада уласку у ЕУ, Турска такође чека. А Немачка не жели да се ти проблематични пратнери нађу у Европској унији".

Генерална промена у начину размишљања политичке елите у Берлину

Бивши члан спољнополитичког одбора Бундестага у разговору за BBC снажне резерве Немачке према ширењу Уније повезује са генералном променом у начину размишљања политичке елите у Берлину.

Он каже да је та промена почела пре годину дана и да се од тада немачка елита све више окреће интересима Немачке.

"Реторика политичке елите је врло националистичка. Економска криза на неки начин појачава такав приступ и Немачка је данас далеко више окренута самој себи и разматра шта ће се у будућности дешавати у Европи и какву ће улогу Немачка у томе играти. Ширење Уније је један од потеза за које може да се испостави да су ризични".

Герт Вајскирхен каже да он лично сматра да је заустављање Србије на путу према ЕУ грешка.

"Разлог зашто сам за то да Србија постане пуноправни члан ЕУ је што се у Србији дешава невероватно позитиван процес европеизације. А ако грађанима Србије не покажете да су они пожељни као чланови Уније, онда ћемо можда изгубити замајац у европеизацији Србије", упозорава на крају разговора за BBC Герт Вајскирхен.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер