четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Герхард Шредер позвао на модернизацију система управљања Европом
Хроника

Герхард Шредер позвао на модернизацију система управљања Европом

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 06. децембар 2011.

Интеграција за спас

Криза еврозоне се може превладати само уз помоћ њеног озбиљног политичког усавршавања, међу којима су развој стратешки важне сарадње са Русијом и прихватања Турске у ЕУ. О томе је у интервјуу за немачки Дие Wелт говорио бивши канцелар Немачке Герхард Шредер, који сада врши фунцију првог човека савета руско-европског гасног конзорцијума Норд Стреам АГ.

Герхард Шредер је познат као прави присталица развоја стратешки узајамно корисних односа Русије са Немачком и ЕУ. И поред тога што се не стишава критика на његов рачун од стране неких европских политичара, који се боје повећане енергетске зависности ЕУ од Русије, став Шредера остаје непромењен. Он је сигуран да ће Европа добити неопходне и обавезне услове за развој само ако буде тесније сарађивала са Русијом. У том случају ЕУ може да конкурише Азији на челу са Кином и Америци која се постепено опоравља од кризе.

Ипак, ЕУ мора прво да поправи координацију економске политике, сматра експерт Института Европе Јуриј Бојко:

- Сада постоји Европски савет, Савет еврозоне, а економска политика није координисана, није јединствена у погледу валутне политике. Зато искрсавају ситуације када земље крше буџетску дисциплину, као што се то догодило са Грчком, Шпанијом, Италијом. А од свега тога страда еврозона. Проблем је следећи – Европска комисија и Савет еврозоне морају имати већу моћ. А даља асоцијација са Русијом и улазак Турске у ЕУ изазивају велике сумње, наставља Јуриј Бојко, јер прво подразумева да ћемо имати заједничку економску зону, зону слободне трговине, слободног кретања услуга, капитала и људи. За то нисмо спремни ни ми, ни они. 2003. године је говорено о тој идеји. Даље – заједничка зона спољне политике и безбедности. Али од тога смо бескрајно далеко, јер они сами практично немају заједничку јаку политику.

Па ипак, ЕУ мора да се развија. Само у том случају ће имати успех, сматра експерт Центра за политичке технологије Јелена Поздњакова: 

- Било који интеграциони пројекти су позитивни ако имају перспективу развоја. И сарадња са Русијом, а такође прихватање Турске у редове ЕУ – то су знаци да се савез шири, да је популаран и потребан, и да је политички и идеолошки привлачнији. Што се тиче механизама веће интеграције Русије и ЕУ, ту може постојати низ споразума који се тичу трговине, сфере наоружања, енергетике. Мени се чини да Шредер о томе говори. Он је наш стари пријатељ у ЕУ.

Герхард Шредер повремено критикује владе ЕУ, које су по његовом мишљењу превише зависне од тржишта, берзанских спекуланата и жуте штампе. Бивши канцелар позива на модернизацију система управљања јединственом Европом уз безусловно очување тог највећег геополитичког пројекта 20. века. Притом он признаје да се систем координата међународне политике не помера у корист Европе, јер све већу тежину добијају земље као што су Русија, Индија, Бразил и Кина.

У том погледу Русија се представља као поуздани партнер у сфери енергетике, способан да обезбеди материјална блага и радна места за Европљане. Друга страна сарадње је стабилност и безбедност на континенту.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер