четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Герхард Шредер: Одговор Трампу је осовина Берлин-Париз и приближавање Русији и Турској
Хроника

Герхард Шредер: Одговор Трампу је осовина Берлин-Париз и приближавање Русији и Турској

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. март 2018.

 БЕЧ - Бивши немачки канцелар Герхард Шредер заложио се у Бечу за заједничку економску, социјалну и спољну политику, као и поновно приближавање ЕУ Русији и Турској.

Он је, на предавању, истакао да Европа мора одговорити на политику председника САД Доналда Трампа "Америка на првом месту" тиме што ће се реформисати под немачко-француском вођством, као и кроз приближавање Русији и Турској.

Шредер је нагласио да се та политика, која је јасно ослоњена на популизму и изолацији, а која има за циљ и раздор у ЕУ, не сме следити.

Уверен је да ће америчка политика донети промене по Европу, те истакао да Европа мора наћи одговоре на такво понашање САД.

Један одговор је, након фазе захлађења протеклих година, поновно оживљавање осовине Берлин-Париз, као окретницу европске интеграције.

Француски председник Емануел Макрон је представио свој предлог реформи ЕУ, и сада је неопходно да се, иако се са њим не слаже у свим тачкама, сагледа под околностима како се бранити од америчке политике која је неконтролисана, оценио је Шредер додајући да је обавеза Француске и Немачке да покрену заједничку европску агенду и Европи дају нови импулс.

Еврозона не треба само заједничку монетарну политику, већ је неопходна и заједничка финансијска, привредна, па чак и социјална политика.

"Исто тако у Европи је неопходна јединствена спољна политика, и то најбоље са европским шефом дипломатије", сматра Шредер.

Што се односа са Русијом тиче он је казао да су без сумње Русија и Турска тешке земље, са унутрашњо-политичким развојем и спољнополитичким одлукама које нису никог обрадовале.

Али без сарадње са Москвом и Анкаром нема стабилности у источној Европи, на Кавказу, Блиском истоку и северној Африци, закључио је он.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер