среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Генерални штрајкови у Италији и Португалу окупили стотине хиљада људи
Хроника

Генерални штрајкови у Италији и Португалу окупили стотине хиљада људи

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. мај 2011.

Стотине хиљада људи широм Италије придружило се данас генералном штрајку који је организовао највећи синдикат у земљи ЦГИЛ, тражећи већа права за раднике.

Овај синдикат, који има више од пет милиона чланова, одржао је протесте у више од 100 градова током четвртог генералног штрајка који је организовао откако је влада десног центра премијера Силвија Берлусконија освојила изборе 2008. године, јавио је Ројтерс.

Обустава рада погодила је у току пре поднева школе и јавни транспорт, док су железнички и авио-саобраћај током дана били обустављени у трајању од четири сата.

Метро у Риму је био затворен, а на улицама у центру града, које су преплавили радници, било је веома мало аутобуса, док је полиција била на опрезу како би спречила избијање насиља.

ЦГИЛ је саопштио да је на улице изашло 42 одсто радника, док је министар за државну службу Ренато Брунета рекао да се из јавног сектора једнодневном генералном штрајку придружило само 13 одсто радника.

ЦГИЛ тражи смањење пореза на плате запослених и веће инвестиције које би омогућиле отварање нових радних места, а лидер овог синдиката Сузана Камусо оптужила је владу да шири „лаж да је криза иза нас и да све добро функционише”.

Незапосленост у Италији од 8,3 одсто није нарочито велика за стандарде у оквиру ЕУ, где је просечна незапосленост 9,5 одсто. Међутим, без посла је скоро 30 одсто младих у Италији, док милиони људи обављају привремене и несигурне послове.

Запослени у јавном сектору у Португалу штрајкују против владиних мера штедње којима се смањују плате и број запослених. После најављених смањења плате и броја запослених, у Португалу је отпочео двадесетчетворочасовни штрајк. Штрајкачи се противе владиним мерама штедње којима се смањују плате и број запослених.

Штрајкују запослени у јавном сектору, укључујући и здравствене раднике. Штрајк је почео неколико сати после договора главне опозиционе странке и Владе Португала да прихвате пакет помоћ од Европске уније и ММФ-а у износу од 78 милијарди евра на три године.

После Грчке и Ирске, Португал је трећа земља еврозоне која је затражила финансијску помоћ како би решила кризу у земљи.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер