Хроника

Генерални секретар УН Антонио Гутереш поздравио обнављање дијалога Београда и Приштине

Штампа
уторак, 20. октобар 2020.

Генерални секретар УН Антонио Гутереш поздравио је обнављање дијалога Београда и Приштине уз посредовање ЕУ, после дужег прекида и позвао две стране да покажу флексибилност и креативност у напорима да превазиђу разлике.

У новом шестомесечном извештају о раду мисије УН на Косову (Унмик), који је сутра на дневном реду Савета безбедности УН, Гутереш је поздравио преданост косовског руководства борби против пандемије, унапређењу дијалога с Београдом и европским интеграцијама и позвао нову владу Косова да настави да јача владавину права, да подржава процесе одговорности за озбиљна кршења људских права и предузима одлучне кораке у борби против корупције и некажњавања.

Гутереш је позвао косовске институције и међународне актере да пруже пуну подршку и сарадњу напорима Специјалног тужилаштва за злочине ОВК јер је то "кључно за мирну будућност Косова".

 Охрабрује ме конструктивно учешће обе стране у почетној фази преговора које је омогућио Специјални представник ЕУ и континуирани лични ангажман високог представника ЕУ

"Обновљена посвећеност нормализацији односа (Београда и Приштине) је очита и надам се да ће тако и остати док се не пронађе свеобухватно решење. Охрабрује ме конструктивно учешће обе стране у почетној фази преговора које је омогућио Специјални представник ЕУ и континуирани лични ангажман високог представника ЕУ", наводи се у извештају за период од 16. марта до 15. септембра 2020.

Стране би требало да се надовежу на напредак постигнут у досадашњим расправама, укључујући и споразуме који су потписале под покровитељством САД у вези с "економском нормализацијом", додао је Гутереш и изразио наду да ће наставак расправе помоћи да се разјасни судбина преосталих несталих особа и да ће се постићи напредак у повратку расељених, привредној сарадњи и спровођењу осталих нерешених споразума.

Гутереш је позвао руководства у Београду и Приштини да "покажу флексибилност и креативност за превладавање разлика".

"Захтевам од политичких челника да осигурају инклузиван приступ кроз веће учешће кључних актера, посебно жена и младих, у процесима саветовања и доношења одлука као и укључивање родне и перспективе младих у спроводјење споразума који утичу на животе становништва", додао је.

Гутереш је указао да су се у периоду обухваћеном извештајем грађани и институције Косова суочили са више изазова, међу којима су криза изазвана пандемијом ковида-19 која осим здравствених има и озбиљне економске, социјалне и политичке последице, пад владе премијера Аљбина Куртија и најаве оптужница Тужилаштва суда за злочине ОВК у Хагу против председника Косова Хашима Тачија и лидера Демокртаске партије Косова Кадрија Весељија.

У извештају објављеном на сајту УН цитирају се релевантни делови саопштења Специјалног тужилаштва и подсећа на догадјаје који су уследили и реакције косовских званичника.

Специјално тужилаштво у извештајном периоду постигло напредак у даљем спровођењу истрага

Гутереш у извештају оцењује да је Специјално тужилаштво у извештајном периоду "постигло напредак у даљем спровођењу истрага" и позива "све релевантне стране, косовске институције и међународне актере да пруже пуну подршку и сарадњу тим напорима који су кључни за мирну будућност Косова".

У извештају се такође изражава "забринутост због обновљене напетости изазване градјевинским активностима у посебној заштићеној зони око манастира Високи Дечани као делу светске баштине Унескоа". Иако су радови обустављени, јасна приврженост косовских власти поштовању закона, укључујући пресуду Уставног суда којом се подржавају имовинска права Српске православне цркве, биће важна за очување поверења међу заједницама, наглашава се.

Генерални секретар УН је у извештају поновио приврженост подршци заједницама Ашкалија, Египћана и Рома погодјеним тровањем оловом на Косову и поново апеловао на земље чланице, међународне организације и друге актере да добровољним прилозима помогну да се пронадје ефикасан одговор и удовољи потребама тих рањивих заједница.

Гутереш је изразио забринутост због политичке поларизације која траје у Приштини и која је утицала и на управљање пандемијом и позвао све политичке субјекте на Косову да се уједине око приоритета заштите јавног здравља и подршке јавним институцијама у осигуравању кохерентног и делотворног одговора за сузбијање пандемије и повезаних јавних здравствених и социоекономских изазова.

Такође је позвао косовске институције да појачају напоре на спровођењу правне и друге заштите и решавању неједнакости жена, указавши на узнемиравајући пораст пријављених случајева насиља у породици од почетка пандемије ковида-19.

(Бета, Н1) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]