четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Генерална скупштина Интерпола одржаће се у другој половини новембра у Дубаију, где ће разматрати захтев „Косова“ за чланство
Хроника

Генерална скупштина Интерпола одржаће се у другој половини новембра у Дубаију, где ће разматрати захтев „Косова“ за чланство

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. октобар 2018.

Генерална скупштина Интерпола одржаће се у другој половини новембра у Дубаију где ће се, према наводима његових званичника, разматрати захтев Косова да постане члан те међународне полицијске организације.

Највише тело Интерпола се окупља једном годишње када доноси кључне одлуке о раду, ресурсима, методама, финансирању и програму аквитности, као и о пријему нових чланца као прошле године када су чланице постале Палестина и Соломонска Острва.

Ове године ће се гласати за новог председника Интерпола, пошто је досадашањи, Кинез Менг Хонгвеј поднео оставку након што је Кина саопштила да је под истрагом.

Генерални секретар Интерпола Јирген Шток обавестио је у марту косовске званичнике да је на састанку Извршног одбора разговарао о молби Косова за чланство и да је она стављена је у нацрт дневног реда 87. седнице Генералне скупштине Интерпола од 18. до 21. новембра у УАЕ.

У оквиру припрема за предстојећу генералну скупштину, косовска влада је у петак усвојила захтев за издвајање 1,2 милиона евра координационом телу за лобирање за чланство Косова у Интерполу.

Приштина је и прошле године поднела молбу за пријем у Интерпол, али је премијер Косова Рамуш Харадинај недељу дана пре генералне скупштине у Кини повукао захтев због недостатка гласова подршке.

На дан када је Палестина примљена у Интерпол упркос противљењу Израела и САД, српски министар унутрашњих послова Небојша Стефановић рекао је у Пекингу да је позиција Србије да само суверене државе чланице Уједињених нација могу поднети пријаву за чланство у Интерполу.

"Интерпол треба на сваки начин да избегне политизацију свог рада, што је строго забрањено и Уставом ове органзације. Позивање на чланство у Уједињеним нацијама представља једини потпуно сигуран начин да се утврди статус државе и да се избегне замка политизације", рекао је Стефановић.

На прошлогодишњој Генералној скуптини Палестинска управа је примљена у Интерпол као земља чланица упркос настојањима Израела и САД да то осујете.

Израел се надао да ће Извршини комитет одлучити да не стави палестински захтев на гласање, објашњавајући да Палестина није држава према параметрима Интерпола.

Интерпол има 192 чланице, а од међународно признатих држава у његовом чланству нису Северна Кореја и неколико пацифичких држава. Чланице нису ни неколико територија са спорном државношћу као што су Северни Кипер, Тајван, Абхазија, Јужна Осетија и Придњестровље.

Према оцени ЕУ Обсервера Косово испуњава критеријуме за чланство у Интерполу, изузев политичких, али се после прошлогодишњег пријема Палестине чини да више нема аргумената ни за тврдњу да чланица Интерпола може да постане само земља чија је државност неспорна.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер