четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Генерал Младић: Нећу се жив вратити
Хроника

Генерал Младић: Нећу се жив вратити

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. јун 2011.

Београд - Нећу се жив вратити. А ви ми опростите за све невоље које сте због мене пропатили. Опростите ми. Чувајте породицу. Унуке, и место поред Ане. За мене.

То су последње речи пред одлазак у Хаг генерала Младића. Загрлио је и пољубио супругу Босиљку, сестру Милицу и снаху Радмилу које су дошле из Српског Сарајева да га виде и опросте се са њим.

Иза тешких, металних врата ћелије, остао је само тегет кофер. У њему је спаковано одело и кошуља за судницу, личне ситнице, породичне фотографије. А, остало је и простора за књиге.

Није прошло ни пола сата, а у 16.36, из дворишта Специјалног суда, сакривеног иза високе, металне капије, огласиле су се сирене. Пет црних, блиндираних ”лендровера” специјалних антитерористичких јединица, са плавом ”марицом” између, изашло је из суда. Цео простор око зграде, који је готово замро пола сата раније када је заустављен саобраћај, а грађани склањани на супротну страну Устаничке, проломио се од упозоравајућег звука и ротационих светала полиције.

Генералово лице се није видело. Али, ни лица оних који су седели око њега и чували га. Сваки од пратилаца је имао маску.

Босиљка, Милица и Радмила, стајале су испред улаза и гледале у колону...

Тако се завршила драма последњег дана у Србији, који је за генерала почео врло рано. Већ од зоре испред Специјалног суда било је напето. У седам часова, иза велике металне капије изгубила се колона неколико црних, блиндираних ”лендровера” и возило хитне помоћи. Дошли су по генерала - да му услише жељу да последњи пут обиђе гроб ћерке Ане на Топчидерском гробљу.

Обукао се у трену, и истом брзином ушао у једно од возила. Није причао са чуварима.

Када је стигао, испод Анине слике већ је чекала свећа. А он је донео букет ружа. Црвених. Какве је Ана највише волела. Узео је воштаницу и упалио, а затим вратио и оставио да гори. Усправио се неколико тренутака и стајао мирно. Генералски. Сузу, кажу, није задржао.

А онда су га ухватили под руке и одвели до возила. Назад у ћелију. Последњу адресу пре Хага.

Породични адвокат Милош Шаљић, који данима не избија из Специјалног суда, стигао је журно. Већ око девет часова. Каже:

- Предаћу истражном судији медицинске доказе о озбиљној и тешкој Младићевој болести која ће преокренути ситуацију за ”180 степени” - рекао је адвокат тајанствено, не откривајући ни о којој је болести реч, нити који је то лекар утврдио.

У болест нико није сумњао, али се знало да ратног команданта већ чека оверена карта у једном правцу.

Готово у кораку, журећи да види пријатеља, Шаљић је издиктирао списак посета за тај дан: он поново долази у 15 часова. У 16. 20 долази Дарко са професорком Смиљом Аврамов коју жели да ангажује за правног саветника, а на крају, после њих, пријатељица Љиљана Булатовић и један од најближих пријатеља Мићо Грубор.

У 10.30. незванично, из Специјалног суда је процурело да је стигла Шаљићева жалба. Сви су је очекивали, али нико тако рано. Одмах је постало јасно да ће генерал следећу ноћ преспавати у Хагу.

Подне. Тужилаштво за ратне злочине обавестило је да је проследило истражном судији Милану Дилпарићу одговор на Шаљићеву жалбу. Незванично, написали су да је Младић способан да буде изручен Хашком трибуналу и да су за то испуњени сви услови.

Остатак времена, протекао је као на филму. Сат касније, док је Шаљић присуствовао Младићевом саслушању око оружја које је пронађено пре две године у његовој кући, а за које се суди Босиљки, из одељења за ратне злочине Вишег суда у Београду, стигло је обавештење: Одбија се жалба оптуженог Ратка Младића.

У том тренутку, Младићу, који је тврдио пред истражним судијом да је оружје његово, да породица нема никакве везе са њим, уручено је решење о изручењу Хагу.

Није га ни погледао.

- Ја не признајем Хаг. То знате - рекао је судији.

Испред зграде Специјалног суда, све је било јасно. Само се чекао формалан потпис министарке правде.

Нешто после 15 часова, Шаљић је журно изашао из притвора.

- Ратко је много лоше. Остао сам краће. Воде га на скенер. Оставио сам га да разговара са Босом. Ни они се неће задржавати.

Испред суда напето. Осећало се да авион већ чека Младића.

Колона блиндираних џипова, у 16.05 већ је пристигла. У том тренутку, део града око Специјалног суда, али и аутопут према аеродрому, блокирани су. После непуних пола сата, много мање од планираног времена за визиту, изашле су Босиљка, Милица и Радмила. Уплакане.

Колона, у којој је и полицијска ”марица”, напушта зграду Суда у 16.36. Новинари, међутим, не верују да је Младић у њој јер је, пола сата касније, стигао син Дарко који је довео професорку Смиљу Аврамов. Али, када су ушли у собу за посете, отац га није чекао. Остао је, у неверици, држећи нешто новца који је понео оцу да може да телефонира из Хага. И још неке ситнице.

Чувари су дотле одвели Младића.

Друга колона, која је напустила исти простор у 17.03 била је само маска. Све је разрешила министарка правде Снежана Маловић:

- На основу свог уставног и законског овлашћења донела сам одлуку којом се одобрава изручење Ратка Младића Трибуналу у Хагу. Он се сада налази у авиону за Хаг.

Већ у 19.45 генерал је био у Ротердаму одакле је хеликоптером у 21.11 полетео ка Хагу. Смештен је синоћ око 21,30 у притворску јединицу Хашког трибунала, потврдио је портпарол Тужилаштва Фредерик Свинен. Добио је копију оптужнице која га терети за злочине у БиХ. Он је пребачен у притворску јединицу где су му прочитана права и објашњен правилник о боравку у притвору. Првих неколико дана провешће у изолацији, а потом ће бити смештен у једно од три крила притворске јединице, кажу у Трибуналу.

У року од 48 сати требало би да се појави пред судијама и изјасни о кривици. Очекује се и да га прегледа лекарски тим и оцени да ли је потребно да добије интензивну негу и да ли уопште може пред судије.

СТАНКОВИЋ: СВЕДОЧИЋУ У ТРИБУНАЛУ

ОЧЕКУЈЕМ да ме Хашки трибунал ангажује у процесу као сведока експерта - рекао је јуче министар здравља Зоран Станковић. - Моја обавеза је да оно што сам професионално радио, а то су ексхумације, обдукције ископаних из масовних гробница, покажем пред Хашким трибуналом по њиховом захтеву. И да се, на основу тих резултата, утврди о чему се ради. Како су ти људи страдали, које су повреде регистроване на телима мртвих.

БУЛАТОВИЋКА: РАПОРТ КОМАНДАНТУ

НИ Љиљана Булатовић, писац књиге ”Рапорт генералу”, није успела да посети Младића и опрости се са њим.

- Поручио ми је да дођем, понесем оловку и доста папира како би ми испричао још неке детаље, важне за нашу историју - рекла је за ”Новости” Булатовићева. - Нема речи којима бих описала речи надлежних. Није коректно ни према нама који смо позвани и којима је долазак одобрен. А ни према генералу Младићу.

ОБОЛЕО И ОД КАНЦЕРА ЖЛЕЗДА

РАТКО Младић, према документацији до које су ”Новости” дошле, поред више хроничних болести које се помињу у налазу петочлане лекарске комисије, има и нонхочкинс лимфом. То је врста тумора лимфног ткива - жлезда, слезине...

- То је налаз са прегледа девет година после операције нонхочкинс лимфома у почетном стадијуму, и примљене хемотерапије - објаснили су нам признати београдски онколози.

Нико од њих, међутим, није могао да износи прогнозе саме болести у конкретном случају, јер се из лекарског налаза не види ни на којем месту је био тумор, нити које величине. Стручњаци, међутим, кажу да, са најбољом терапијом, оболели од крупноћелијског Б нонхочкинс лимфома у првом стадијуму, имају 80 одсто шанси да више од пет година не показују знакове болести. Случај се тад сматра излеченим. Али, када овај лимфом, у четвртом стадијуму, захвати коштану срж, прогнозе су веома лоше.

СТВОРИО СРПСКУ

БАЊАЛУКА - На препуном Тргу Крајине у Бањалуци, уз заставе Србије и Републике Српске, пред више од 10.000 људи, одржан је централни митинг подршке генералу Ратку Младићу, а скуп је након нешто више од једног сата, завршен без инцидената.

Увредљивим скандирањем на рачун председника Србије Бориса Тадића, у наелектрисаној атмосфери, митинг је у једном тренутку претио да се претвори у скуп општег револта против председника Србије.

Борци су поручили да би Срби из РС, да их нису одбранили генерал Младић и Војска РС, прошли као Срби из РСК, потуцајући се по Србији и свету.

- Младић нам је донео слободу, он је створио РС. Овим митингом желимо да покажемо да не заборављамо свог команданта и да га не напуштамо никад - поручили су борци, захтевајући да се Младић прогласи херојем отаџбинског рата и да Влада РС издвоји средства и окупи стручњаке у тим за одбрану Младића.

ГНЕВ ГЕНЕРАЛА ГРУБОРА

ТАЧНО у заказано време, на портирницу Специјалног суда дошао је генерал Мићо Грубор, један од четири помоћника генерала Младића, док је командовао ВРС. Али, није затекао Младића. - Понео сам му јабуку и рукопис књиге ”Мајке”, пуковника Миливоја Аврамовића. - Не могу да верујем да су ме преварили - казао је за ”Новости” генерал Грубор. - Гневан сам и потресен. Пет дана мој командант и пријатељ тражио је да дођем, али су ме преварили

(Емина Радосављевић - Милена Марковић - А. М, Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер