уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Генерал Ал-Раиси из УАЕ изабран за председника Интерпола
Хроника

Генерал Ал-Раиси из УАЕ изабран за председника Интерпола

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. новембар 2021.

 Генерал из УАЕ Ахмед Насер Ал-Раиси изабран је у Истанбулу за председника Интерпола, међународне организације за полицијску сарадњу.

„Ахмед Нассер Ал-Раиси … изабран је на место председника“, објављено је на Твитер налогу Интерпола.

Против Ал-Раисија је, због „тортуре“, подигнуто више тужби у Француској и Турској, а групе за одбрану људских права су пред избор руководства Интерпола изразиле забринутост због могућег његовог именовања.

Место председника организације је углавном почасно, а главни шеф је генерални секретар, међутим, групе за одбрану људских права и европски посланици били су против избора Ал Раисија на то место сматрајући да би то нашкодило мисији Интерпола.

Председник Интерпола који се бира на четири године не обавља ту функцију у пуном радном времену и ради на добровољној основи и задржава позицију у својој земљи.

Генерални секретар Интерпола Јирген Шток који је именован за други петогодишњи мандат 2019. решава текућа управљачка питања организације.

„Дубоко смо уверени да би избор генерала Ал Раисија нашкодио мисији и угледу Интерпола и тешко погодио капацитет организације да ефикасно обавља своју мисију“, написали су средином новембра председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, три европска посланика и председница подкомисије за људска права Европског парламента.

У октобру 2020. је 19 невладиних организација међу којима и Хјуман рајтс воч (ХРW) изразило забринутост због могућег избора генерала из Емирата наводећи да је он члан безбедносног апарата који систематски има за „мету“ мирну опозицију.

Упоредо с тим више тужби због „тортуре“ поднето је против Ал Раисија последњих месеци у Француској где је седиште Интерпола и у Турској земљи домаћу Генералне скупштине организације која се одржава у Истанбулу од уторка.

У новијем извештају групе МЕНА описују се рутинска кршења људских права у безбедносном систему УАЕ, где су адвокати, новинари и активисти присилно нестали, мучени, арбитрарно притварани и застрашивани зато што мирно траже основне слободе и права.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер