уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Газета виборча: Антиракетни штит САД у Турској или на Балкану?
Хроника

Газета виборча: Антиракетни штит САД у Турској или на Балкану?

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. август 2009.

ВАРШАВА – Администрација председника САД Барака Обаме одустаје од планова да у средњој Европи размести антиракетни штит и тражи нова решења – базе у Израелу, Турској и на Балкану, пише пољски дневник „Газета виборча”, позивајући се на изворе у Вашингтону.

Рики Елисон, шеф вашингтонске Иницијативе за америчку противракетну одбрану, која лобира за проширење америчког антиракетног штита, потврдио је листу да је у принципу већ донета одлука да САД одустану од ракета пресретача у Пољској и радара у Чешкој.

„Сигнали које шаљу генерали из Пентагона апсолутно су јасни – садашња администрација тражи другачија решења у противракетној одбрани, а не ово у Пољској и Чешкој”, казао је Елисон.

Делимично решење по оценама стручњака могао би да буде мобилни антиракетни систем који је понудила америчка компанија „Боинг” или варијанта ракета пресретача на војним бродовима повезаним са системом раног упозоравања преко сателита, коју помиње шеф државне Агенције за противракетну одбрану Патрик О' Рајли.

„Конгрес је јасно рекао: противракетни систем у Европи мора да штити и Европу и САД, тако како би то било да су ракете пресретачи у Пољској. Зато Пентагон ракете жели да пренесе са бродова и на копно, како би могле да униште ракете већ у узлазној фази лета. То захтева даље копнене базе – једну у Израелу, другу у Турској или на Балакну”, рекао је тај главни лобиста за амерички антиракетни штит.

Неименовани извори у америчком Конгресу су потврдили за „Газету виборчу” да Бела кућа већ неколико недеља истражује како би реаговали конгресмени да САД одустану од размештања штита у Чешкој и Пољској.

„Обамини људи верују да много проблема у свету може да се реши заједно са Москвом. Ту је ствар у приоритетима. За многе демократе проритет је разоружавање и спремни су да жртвују много тога за нови стратешки споразум о разоружању с Русијом. То не значи да су попустљиви или наивни”, казао је Елисон.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер