четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Газета експрес: Косово жели да напусти 43 одсто грађана
Хроника

Газета експрес: Косово жели да напусти 43 одсто грађана

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 26. јун 2020.

 Скоро половина Албанаца (49%) озбиљно размишља о одласку из земље, резултати су истраживања које је спровео Регионални савет за сарадњу (РЦЦ). Они се активно информишу о могуц́ностима и алтернативама које имају, прате и пријављују се за конкурсе или су нашли конкретне прилике и довршавају административна питања, преноси Газета Еxпресс портал Монитор.ал.

То је највиши проценат у региону, а у извештају се наводи да је Албанија једина економија у региону где је број оних који желе да оду виши од оних који желе да остану (49% наспрам 46%, док је 5% одговорило да не знају).

Након њих, по проценту оних који размишљају о одласку, следи Црна Гора са 47%, Босна са 44%, Косово са 43%, Северна Македонија са 41%. Најзадовољнији су Срби, само 37% жели да напусти земљу.

Албанци такође имају највећи проценат оних који не само да желе да оду, већ су и предузели конкретне кораке да то ураде. 33% је оних који се активно информишу о могућностима и алтернативама које имају, највише од свих осталих држава. 14% прати и конкурсе, 4% тврди да су све конкретизовали и да тренутно завршавају административне послове.

Албанци такође имају највећи проценат оних који не само да желе да оду, већ су и предузели конкретне кораке да то ураде. 33% је оних који се активно информишу о могућностима и алтернативама које имају, највише од свих осталих држава. 14% прати и конкурсе, 4% тврди да су све конкретизовали и да тренутно завршавају административне послове

48% каже да само размишља о одласку и није предузело никакве друге конкретне акције. Овај проценат је нижи од осталих земаља Западног Балкана, где је вец́ина испитаника који размишљају о одласку из земље изјавила да размишља о одласку, али нису по том питању учинили било какав помак. На пример, 72% Срба који желе да оду рекло је да је то само идеја.

Извештај наводи да на целом Балкану постоји повец́ана тенденција да људи одлазе. У односу на претходна истраживања, забележено је повећање од 4 процентна поена достигавши 43% особа са Западног Балкана које желе да емигрирају, у односу на 39% у 2018.

За 60% испитаних Албанца, интеграција у Европу представља могућност да се, пре свега, иселе или образују. Ово је поново највец́и ниво у региону, затим следи економски просперитет.

Цео Западни Балкан има за циљ да оде у ЕУ, а веома мали број њих жели да оде у друге земфље у региону. На пример, 3% Албанаца који би размислили о томе да живе у другој земљи Југоисточне Европе, изабрало би Косово или Црну Гору. Насупрот томе, грађани Косова бирају Босну и Херцеговину као прву опцију – њих 3%, док је Албанија друга – са 2%.

Црногорци, од којих би 18% одабрало Србију, у највећем проценту размишљања о животу у некој другој балканској земљи. Док су Срби највеће патриоте, 93% њих не разматра да живи у другој земљи југоисточне Европе, што је највиши проценат у региону.

(Газета експрес-Косово онлајн)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер