субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гавин Јамеј: Наставе ли најбогатије земље света да гомилају вакцине, пандемија коронавируса може да потраје још седам година
Хроника

Гавин Јамеј: Наставе ли најбогатије земље света да гомилају вакцине, пандемија коронавируса може да потраје још седам година

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 08. март 2021.

 "Сви желимо да се пандемија коронавируса што пре заврши, али то се неће догодити још много година ако најбогатије државе не поделе своје количине вакцина са остатком света", сагласни су здравствени стручњаци.

Према подацима Уједињених нација, до средине фебруара ове године вакцину је примило 191 милона становника света, али више од три четвртине ове бројке су становници 10 најбогатијих  земаља. Насупрот томе, у истом раздобљу, у неких 130 држава света, у којима свеукупно живе око две и по милијарде људи није вакцинисан нико, ниједна једина особа.

Стручњак за јавно здравље и професор на Универзитету Дјук, Гавин Јамеј још је један у низу забринутих лекара и медицинских радника који позивају богате државе да престану да гомилају вакцине против коронавируса  само за своје грађане.

У недавном коментару објављеном у престижном часопису “Натуре”, Јамеј је употебио пример теорије игара да би појаснио због чега је “национализам вакцина” суштински себичан и самопоражавајући.

Јамеј сматра да би се пандемија, наставе ли најбогатије земље света да гомилају вакцине, могла да потраје још седам година.

“У глобалном здравству постоји мантра по којој избијање пандемије било где у свету може резултирати њеним обухватањем читаве планете. Због тога нам је свима у интересу да, као међународна заједница почнемо делити дозе свима, јер ћемо само тако спречити глобалну оскудицу вакцина”, рекао је Јамеј.

Постоје разни начини којима се може створити једнак приступ вакцинама против коронавируса свима у свету и притом остварити профит. На пример, склапање споразума између произвођача и богатих држава могло би допринети бољој дистрибуцији вакцина и омогућити производњу вакцина на другим локацијама у свету.

 “Као нације, ми смо попут бродова у океану. Наиме, заједно се уздижемо и падамо”, каже Јамеј.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер