четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гас из Азербејџана у Европу преко "Јужног тока"
Хроника

Гас из Азербејџана у Европу преко "Јужног тока"

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. септембар 2010.

Москва и Баку су потписали јединствени уговор за испоруку гаса. За споразум је карактеристично то што горња граница куповине азербејџанског „плавог горива" од стране Русије није ограничена. Документ представља резултат посете руског председника Дмитрија Медведева Азербејџану.

Основни споразум претпоставља да ће Русија од Азербејџана куповати 500 милиона кубних метара „плавог горива" годишње. Међутим, већ од следеће године испорука ће се одмах повећати неколико пута, преноси из Бакуа дописник „Гласа Русије" Олга Денисова.

2011-2012. године повећаће се испоруке азербејџанског природног гаса до 2, а касније и до 4 милијарде кубних метара. То што су Русија и Азербејџан суседи и што нема транзитних земаља помаже развој енергетских односа. Испоруке гаса из Азербејџана почеле су 1. јануара ове године. Док је Баку раније био купац руског „плавог горива", с отварањем 2006. године налазишта Шах-Дениз - највећег налазишта кондензованог гаса у земљи - претворио се у извозника и конкурента „Гаспрома" на европском тржишту.

Европа је веома заинтересована за азербејџански гас. До недавно су земље ЕУ рачунале на испоруку „плавог горива" из овог региона преко гасовода „Набуко". Међутим, овај пројекат је до данас остао само пројекат - засад нема заинтересованих за улагање средстава у изградњу цевовода, који нема чиме да се напуни. И на крају крајева, Азербејџан је приликом реализације својих енергетских пројеката предност дао „Гаспрому". Европа ће ипак добити азербејџански гас. Он ће потећи цевима „Јужног тока" руско-европског пројекта, који ће почети да ради већ 2015. године.

Споразум о гасу није једини документ који је потписан за време посете руског председника Бакуу. Такође је потписан Уговор о државној граници. Осим тога, Дмитриј Медведев и азербејџански лидер Иљхам Алијев су се договорили, заједно с председником Јерменије, да наставе рад на разрешењу конфликта у Горњем Карабаху.

Закључке о раду председник Русије је саопштио на сусрету са студентима Универзитета у Бакуу. Он је своју посету Бакуу оценио као темељ за развој односа између две стране у будућим деценијама.

За јачање руско-азербејџанских односа научни савет универзитета Дмитрију Медведеву је доделио звање почасног доктора. У узвратној речи руски лидер је истакао да ново научно звање за њега представља повод да поново дође у азербејџанску престоницу - с предавањем за студенте.

Јужни ток може да буде попуњен азербејџанским гасом

Азербејџан разматра Русију као основног купца свог гаса. У току посете руског председника Дмитрија Медведева Азарбејџану очекује се потписивање додатног споразума о увећању испорука гаса у Русију.

Допуна уз важећи уговор тицаће се испорука природног гаса из Азарбеџана 2011. и 2012. године. При томе горња граница испорука енергетских ресурса из Азербеџана додатним споразумом није одређена, а вредност се одређује на основу постојеће схеме формирања цена.

Већ ове године Гаспром намерава да двоструко повећа куповину плавог горива од Државне нафтне компаније Азербеџана и да је доведе до једне милијарде кубних метара. Експерти сматрају да ће то омогућити Гаспрому да увећа свој потенцијал за испоруке природног гаса у Европу гасоводом Јужни ток. Да подсетимо, планирани капацитет гасовода треба да изнесе 63 милијарде кубних метара годишње, а вредност пројекта процењује се на скоро 9 милијарди долара.

Постојећи уговор претпоставља могућност продаје читавог обима гаса који се производи у Азербејџану Гасрпому. Русија може да постане кључни транзитер азарбејџанског гаса у Европу, подвукао је за Глас Русије генерални директор Фонда за националну стратешку безбедност Константин Симонов.

Азербејџан сада разрађује прилично велика налазишта, али основне његове наде везане су за пуштање у рад другог полигона налазишта Шах-дениз. У перспективи он ће моћи прилично да увећа обим гасног извоза. И русија је спремна да предложи Азербејџану транзитне могућности за доставу овог гаса на европска тржишта.

Русија у датом случају неће препродавати енергенте, већ ће их транспортовати. То одговара новим европских захтевима о испорукама горива из разних извора. Управо зато Европа активно позива Азербејџан да учествује у пројекту Набуко. Ипак овај пројекат се за сада налази у полувиртуалној димензији: он нема ни инвеститоре, ни склопљене уговоре. А Јужни ток је сасвим реалан. И изгледа да је Азербејџан заинтересован управо за њега.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер