четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Гардијан": За разлику од многих других европских градова, украсе у Београду финансирају порески обвезници - од 2014. градска власт потрошила 800 милиона динара на новогодишњу расвету
Хроника

"Гардијан": За разлику од многих других европских градова, украсе у Београду финансирају порески обвезници - од 2014. градска власт потрошила 800 милиона динара на новогодишњу расвету

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. децембар 2018.

Новогодишња расвета поставља се широм света ради доброг расположења током празника, али у Београду је извор бескрајних контроверзи, пише данас британски лист Гардијан.

Лист наводи да су власти прошле године поставиле новогодишњу расвету и украсе 28. септембра, да су они стајали више од пет месеци, до марта, и додаје да се исто очекује и ове године.

За разлику од многих других европских градова, украсе у српској престоници финансирају порески обвезници, а од 2014. градска власт је потрошила готово 800 милиона динара на новогодишњу расвету, пише Гардијан.

Трошкови за новогодишње украсе у Београду износили су око три милиона динара 2014. године, али је тај износ растао сваке наредне године. Ове зиме трошкови ће бити најмање 340 милиона динара, што је повећање од 40 одсто у односу на прошлу годину, додаје британски лист.

Наводи се да би у земљи у којој 85 одсто становништва зарађује мање од званичне просечне месечне плате од 375 евра, новац утрошен на најновије новогодишње украсе могао бити искоришћен за запошљавање најмање 638 додатних возача аутобуса.

Многи други градови избегавају да троше било какав новац на украшавање јавних простора. Као пример Гардијан наводи да власници радњи у Лондону плаћају порез којим се покривају трошкови празничне расвете, да у Риму такву расвету плаћа модна кућа Булгари, а да се у Вашингтону новац сакупља од приватних донација.

Међутим, у Београду није проблем једино у цени празничне расвете већ и у наводној корупцији која се иза ње крије, наводи Гардијан и додаје да су докази о томе објављени 2016. на сајту Пиштаљка.

Градске власти тврде да расвета привлачи туристе и да се од туризма заради 20 пута више од новца уложеног у расвету, пише у тексту.

Са том тврдњом не слаже се директор удружења туристичких агенција YУТА Александар Сеничић који је за Гардијан изјавио да, колико он зна, ниједна институција није урадила било какву анализу која указује да расвета утиче на број туриста.

"Постоје студије које доказују да је број (туриста) знатно порастао претходних година, али ја не бих повлачио никакву директну везу између тога и новогодишњих украса", навео је Сеничић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер