четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гардијан: У Турској ступа на снагу закон који ограничава слободу говора на интернету
Хроника

Гардијан: У Турској ступа на снагу закон који ограничава слободу говора на интернету

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 28. септембар 2020.

 ИСТАНБУЛ - Драконски закон турског председника Реџепа Тајипа Ердогана, који је окарактерисан као покушај цензуре слободе говора на друштвеним мрежама, ступа на снагу средином следеће седмице, пише Гардијан.

Интернет је место на којем се јасно осећа сукоб између либералних и ауторитарних ставова: веб странице друштвених мрежа нису забрањене, али њихово кориштење може вас одвести у затвор, наводи британски лист.

Нови закон је кроз парламентарну процедуру прошао овог лета и на снагу ступа у четвртак 1. октобра. Биће то значајан корак у напорима Анкаре да контролише интернетски садржај.

Њиме се обавезују платформе попут Твитера, Фејсбука или Јутјуба да отворе канцеларију у Турској или именују представника који је ће бити одговоран власти - законски али и порески обавезан.

Ако ове компаније то не испуне у року од шест месеци, турске власти ће моћи да забране оглашавање на њиховим платформама, као и да их казне великом новчаном сумом.

Хиљаде људи су сваке године хапшене због објава на Интернету, обично због оптужби за вређање Турске или председника.

Случај новинара Октаја Чандемира бизаран је пример хировитих и грубих начина на који се турски закон примењује на дигитално царство, писе Гардијан.

Када је овог месеца у његов стан упало двадесетак полицајаца,, Чандемир је страховао од најгорег сценарија будући да новинаре који критикују владу често оптужују за тероризам.

Уместо тога, један од полицајаца извукао је телефон и подсетио га на шаљиву објаву на Твитеру неколико дана раније, а у којој исмејава телевизијске емисија о османским султанима.

"Ухапшен сам према члану 130 због вређања сећања на мртву особу. Рекли су ми да клевећем османске султаније", казао је Чандемир.

Након ноћи проведене у локалној полицијској станици у Вану, пуштен је да се брани са слободе. Прети му казна од две године затвора.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер