петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гардијан: Тајна улога Америке у руандском геноциду
Хроника

Гардијан: Тајна улога Америке у руандском геноциду

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. октобар 2017.

 Британски лист „Гардијан“ је објавио текст који је настао као резултат истраге о геноциду у Руанди 1994. године који потпуно противуречи општеприхвац́еној верзији догађаја. САД су почеле да показују интересовање за пределе око Великих језера током деведесетих година, јер су ови региони иначе пребогати ретким и скупим металима и рудама.

У чланку „Гардијана“ под називом „Тајна улога Америке у руандском геноциду“, говори се о томе да је убиство тадашњег председника Жувенала Хабијаримане реализовано уз помоц́ ЦИА. Убиство Хабијаримане је био повод и почетак геноцида, када је према проценама убијено чак око 800.000 особа.

Сличну верзију догађаја из 1994. године понудио је и британски канал Би-Би-Си у оквиру емисије „Руанда: Недоречена прича, која је емитована 2014. године. Након ове емисије је парламент Руанде усвојио одлуку да се забрани емитовање Би-Би-Сија у тој земљи.

Оба истраживања британских медија оптужују Пола Кагамеа, који је председник Руанде од 24. марта 2000. године до данашњих дана. Наводно, Кагаме је умешан у убиство бившег председника Жувенала Хабијаримане. Осим тога, британски медији говоре да је вец́ина жртава пореклом из народа Хуту, а не Тутси (супротно општеприхвац́еној верзији).

Због сличних тврдњи је 2006. године Руанда на три године прекинула дипломатске односе са Француском. То се десило након што је француски судија Жан-Луј Бругер издао налог за хапшење неколико људи из блиског окружења Кагаме, уз наводне сумње да су учествовали у убиству претходног председника Руанде 6. априла 1994. године.

Тренутни председник Руанде Пол Кагаме је завршио америчку војну школу у држави Канзас и "увек је уживао подршку клана Клинтон и конкретно Мадлен Олбрајт", говори у интервјуу за Спутњик пуковник Жак Огар, познат и по томе што је бранио српске светиње на Косову и Метохији.

Иначе, пуковник Огар је командовао једним од три одреда француске мировне операције Туркуаз у оквирима УН од јуна 1994. године.

- Оптужују вас за ревизионизам, али када почнете да говорите о томе, онда испада све управо супротно: нису Хуту убијали Тутсе, вец́ обрнуто. Али, о томе је забрањено говорити. Ова тема је табу, јер она баца сенку на садашњу власт у Руанди која црпи своју легитимност управо из геноцида 1994. године - говори Огар, и наставља:

- Случај са геноцидом је био искоришц́ен у политичке сврхе. Те 1994. године је дошло до великог броја убистава којих је и раније било, а потом их је било још и 1995. и 1996 и 1997. године, али о томе нико не говори - тврди пуковник.

Према пуковниковим речима, пошто је дошло до одлуке о слању мисије Туркуаз, Американци су били бесни због тога што се Француска вратила у тај регион.

- Руанда и Уганда у овом тренутку помажу САД које подржавају оружане групе у провинцијама Киво и Катанги. На почетку деведесетих Француска је имала утицај у Руанди, док је Уганда својевремно била колонија Белгије, такође франкофона земља. САД су покушале да се отарасе потенцијалног конкурента који би стао на пут искоришћавању огромних природних богатстава - објашњава француски пуковник.

САД су почеле да показују интересовање за пределе око Великих језера током деведесетих година, што се објашњава стратешким и економским разлозима. Ови региони иначе обилују ретким и скупим природним богатствима. Жак Огар је раније био и председник консултантске куц́е „ЕРЕЕ“, и због природе посла зна да се тамо осим злата, волфрама и олова, могу нац́и и бројни ретки и скупоцени метали.

Геноцид у Руанди се одиграо између 6. априла и средине јула 1994. године. Тада је дошло до масовних убистава на стотине хиљада припадника мањинског народа Тутси, као и припадника народа Хуту, који су се супротстављали овим поступцима екстремиста из свог народа. Злочин су углавном починиле две Хуту екстремистичке организације: Интерахамве и Импузамугамби.

Овај геноцид представља најсвирепији злочин током Руанданског грађанског рата. По процени из фебруара 2008, број жртава био је преко 1.074.000.

(Гардијан-Спутњик-Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер