среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гардијан: Суд за ОВК - непријатност за Запад
Хроника

Гардијан: Суд за ОВК - непријатност за Запад

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 29. јул 2014.

Брисел -- Подизање оптужница против политичких личности на КиМ за злочине током 1999. имаће последице по будућност Косова и приредиће непријатност Западу, пише Гардијан.

То ће, како оцењује британски лист, "приредити непријатност владама Сједињених Држава и западно-европских земаља које су с одушевљењем пружале подршку руководству ОВК током и после рата на Косову".

Главни тужилац за истрагу о трговини људским органима на Косову и Метохији 1999. године, Клинт Вилијамсон, рекао је данас представљајући извештај, да је "сам врх" Ослободилачке војске Косова" (ОВК) био предмет истраге његовог тима.

Он је такође навео да "процесуирање таквих злочина (трговине органима)...захтева известан ниво доказа које још нисмо обезбедили".

"После 15 година, имамо чврсту информацију да су се те ствари догађале, али не и физички доказ. Нема тела, нема имена жртава", рекао је Вилијамсон за "Гардијан" и изразио наду да ће се додатни докази појавити наредних месеци.

Гардијан указује да Клинт Вилијамс у данас представљеном извештају није навео имена осумњичених које је описао као "високе званичнике бивше ОВК".

Многи команданти ОВК у међувремену су отишли на руководеће позиције након што је Косово 2008. године прогласило независност.

Верује се, наводи Гардијан, да су бар неке од оптужница, које је припремио Специјални истражни тим ЕУ (СИТФ), односе на руководиоце сада активне у политици. Оптужнице ипак не могу бити подигнуте док се не формира специјални суд за те случајеве, вероватно у Холандији, а његово оснивање је блокирано због бирократских процедура у Европској комисији и политичке кризе на Косову, наводи британски лист.

Стварање специјалног европског суда захтевало би промену косовског устава, а за то је неопходна двотрећинска већина у парламенту, подсећа "Гардијан".

Теоретски, осумњичени би могли да искористе своју политичку моћ да опструишу истрагу, каже Вилијамсон, али напомиње да би се они онда суочили са суштинским отпором унутар самог Косова.

"Мислим да би им политички било тешко да покушају да блокирају то. Ако приступ ЕУ не функционише, највероватнија алтернатива је нешто што би формирао Савет безбедности УН, а већина на Косову се томе противи", навео је Влијамсон.

Према његовим речима, осумњиченима би "тешко могло да прође да тврде да делују у интересу Косова, док се истовремено противе правди да би спасили своју кожу".

"Постоји велики притисак да се овај посао доврши и људи широм политичког спектра су му пружили јавну подршку, тако да сам ја оптимиста", поручио је он.

Бивша главна тужитељка Хашког трибунала Карла дел Понте изразила је жаљење што Вилијамсоноов тим није пронашао довољно доказа за подизање оптужнице против одговорних за те злочине.

Породице жртава кажу да су незадовољне извештајем и траже оптужнице.

Тужилац за ратне злочине Србије Владимир Вукчевић каже да је извештај главног тужиоца Еулекса сатисфакција за жртве и велики допринос међународној правди. Он је додао да је Вилијамсонов тим "ставио круну" на дугогодишњи посао који је започело српско Тужилаштво за ратне злочине на основу навода из књиге бивше главне тужитељке Хашког трибунала Карле дел Понте.

Заменик тужиоца за ратне злочине Бруно Векарић изјавио је да је извештај специјалног тужиоца Еулекса Клинта Вилијамсона објективан и да представља корак напред ка остварењу међународне правде.

Влада у Приштини је саопштила да ће наставити сарадњу са специјалним тимом све до краја истраге.

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић рекао је да Србија поздравља сваку активност која води разоткривању ратних злочина и починилаца али да можемо бити задовољни једино када буду донете правоснажне пресуде које ће довести пред лице правде све оне који су чинили злочине на Косову и Метохији.

(Бета, Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер