четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гардијан: Сепаратисти широм света ишчекују одлуку МСП
Хроника

Гардијан: Сепаратисти широм света ишчекују одлуку МСП

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. јул 2010.

Неколико британских листова најављује изјашњавање Међународног суда правде о легалности једностраног проглашења независности Косова.

Фајненшел тајмс подсећа да је Србија затражила мишљење Међународног суда правде у нади да ће тиме успорити међународно признавање Косова, покрајине коју и даље сматра својом.

Иако није обавезујуће, саветодавно мишљење суда којег су основале УН могло би, процењује ФТ, да обликује будући приступ Европске уније интеграцији Србије и Косова. У очекивању пресуде, обе стране изражавају оптимизам, а већина аналитичара прогнозира да би мишљење суда могло да буде тако формулисано да омогући и Београду и Приштини да прогласе победу.

Сепаратисти ишчекују одлуку

Гардијан, под насловом "Сепаратисти широм света ишчекују одлуку суда", оцењује да би њене последице могле да се осете како на Косову, тако и у другим самопроглашеним државама или територијама које тек намеравају да се отцепе.

Међународни суд правде, додаје лист, има три могућности - да декларацију о независности прогласи незаконитом, да је оцени законитом или да се уздржи од изричите квалификације тог чина.

Какво год да буде, не очекује се да ће мишљење суда одмах променити ситуацију на терену.

Могући излаз из ћорсокака, преноси Гардијан мишљење добро упућеног европског дипломате, била би спремност двеју страна да се, после изјашњавања суда, упусте у техничке разговоре о специјалном статусу Косовске Митровице. Идеја је да Београд буде гарант аутономије српске енклаве на северу Косова, која би имала статус сличан Јужном Тиролу у Италији.

За Србију, наставља Гардијан, мишљење суда могло би да закомпликује њену ионако незгодну политику - ако јој буде ишло у прилог, могла би да се ушанчи у захтеву да јој се врати Косово, што би омело њене амбиције да уђе у Европску унију.

Ако би, пак, суд проценио да је проглашење независности било законито, то би, сматра Гардијан, имало шире последице на светској сцени, јачајући захтеве да се признају разне територије, од северног Кипра и Сомалиленда до Нагорно Карабаха, Јужне Осетије, Абхазије и Придњестровља.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер