четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гардијан: Окончана „љубавна прича“ Немачке и ЕУ
Хроника

Гардијан: Окончана „љубавна прича“ Немачке и ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 04. јун 2010.

Реторика Ангеле Меркел показује да Берлин окреће леђа Бриселу

Лондон - Гестови и реторика немачке канцеларке Ангеле Меркел показују да је та држава окончала „љубавну причу“ са ЕУ, оцењују британски аналитичари. У том контексту, лист Гардијан наводи да је на недавном самиту Уније у Бриселу Меркелова изрекла бројне притужбе на рачун планова Брисела када је реч о економији и борби против климатских промена.

Добри познаваоци прилика тврде да оштар тон немачке „гвоздене лејди“ представља недвосмислен сигнал да се Берлин „хлади од ЕУ“.

Према њиховом мишљењу, у протеклих пет деценија Немачка је доживљавала Европу као „улазницу за мир, просперитет и моћ“, али ти дани су прошли. „Припадници немачке елите сматрају да су често на удару неутемељених критика и да други погрешно интерпретирају њихове речи“, пише британски лист.

Ипак, немачки министар унутрашњих послова Томас де Мазијер сматра да су такви наводи неутемељени и да чињеница да његова држава „енергичније представља националне интересе“ можда представља новост за поједине државе у ЕУ, али не и за земље као што су Британија, Француска и Италија.

С друге стране, дипломатски кругови у Бриселу тврде да су Немци постали „одбрамбено настројени“ и да имају утисак да их други нападају без разлога. Такав развој ситуације, истичу, представља „тектонски заокрет у ЕУ“.

Као пример за нови приступ немачке владе према партнерима из Уније, Гардијан наводу финансијску кризу. Мада је немачка канцеларка на крају подржала иницијативу о давању спасилачког пакета Грчкој која се бори са рекордним јавним дугом, већина њених сународника сматрала је да не би требало пружати помоћ „расипницима“. Илустрације ради, немачки листови углавном су критиковали ту иницијативу, а поједини су отишли тако далеко и оценили да Берлин искључиво служи као „финансијер становника јужне Европе који су банкротирали“.

Поједини аналитичари такође тврде да су француски званичници међу првима реаговали на промену понашања немачких савезника. У том контексту, наводе да се француски председник Никола Саркози након сусрета са Меркеловом хвали како је „надмудрио“ немачку канцеларку. Ипак, Томас де Мазијер поручује да ће ЕУ морати да се навикне на то да Немачка више није стидљива и да ставља сопствене интересе изнад свега.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер