четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Гардијан“: Грађани ЕУ који су се пријавили за боравак у Великој Британији суочавају се са претњом депортације
Хроника

„Гардијан“: Грађани ЕУ који су се пријавили за боравак у Великој Британији суочавају се са претњом депортације

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 01. август 2021.

Грађани Европске Уније који су се пријавили за боравак у Уједињеном Краљевству, бивају притворени и прети им депортација. Добротворна правна организација Бид (Кауција за притворенике имигранте) саопштила је да изгледа као да тим чином Министарство унутрашњих послова крши споразум о Брегзиту.

Министарство унутрашњих послова Велике Британије уручило је држављанима Европске Уније наредбу да напусте земљу, чак и ако могу да докажу да су се пријавили за боравишни статус – пријава која им даје права да остану у Великој Британији.

Иако су британски министри обећали свим ЕУ држављанима који су се пријавили до рока 30. јуна, да имају заштићена права стечена том пријавом, ставили су их у притвор и прете им депортацијом. Овај потез чини се супротан обећању министара али такође и супротан Брегзиту.

Ово очигледно непоштовање споразума је изазвало два типа оптужби: или да је администрација Министарства унутрашњих послова „неспособна“, или да је ово „хотимичан“ покушај да се депортује што више држављана из ЕУ-а, преноси Гардијан.

Добровољна правна организација Бид (Кауција за притворенике имигранте) упутила је писмо руководиоцу службе за имиграције 29. јула. Изнела је забринутост због чињенице да Министарство унутрашњих послова не узима у обзир примљене пријаве о боравишном статусу и грађана желе да депортују. Изјавили су да осим ако не добију смислен одговор од Министарства до краја недеље, поднеће званичну жалбу Европској комисији. Ово је значајна битка за заштиту права држављана ЕУ-а након Брегзита, кажу организација и упозорава да то што Министарство није уважило пријаве, може потенцијално да утиче на хиљаде појединаца.

Држављанин Европске Уније којег је Министарство унутрашњих послова покушало да депортује у петак, дао је изјаву за Обзервер.

„Требало би да имам некаква права“, пожалио се. Био је притворен у центру за имиграцију, али је успео себи да обезбеди пуштање уз кауцију након што је судија одобрила да не може бити депортован јер је поднео потребну ЕУСС пријаву (ЕУ Сеттлемент Сцхеме – ЕУ план за насељавање). Министарство је и даље оспоравало његово пуштање али такође није упутило никакво извињење или објашњење зашто је тврдило да притворено лице нема доказа да та пријава постојала и да зато могу да га депортују.

„Покушавају да се играју са мојим животом и животом моје породице. Стварно нису фер“, додао је држављанин, који је желео да остане анониман.

Пиер Маклауф, правни директор Бид-а изјавио је: „Изгледа као да је Министарство унапред одлучило о судбини одређених ЕУ држављана, верујући да ће их се лако отарасити. Али у намери да депортује велики број људи, гази правне захтеве и процедуре“. „Било како било“, додао је: „занемарујући правне кораке које су држављани ЕУ предузели да остваре своја права, Велика Британије крши своје дужности из споразма повлачења“.

Овај проблем углавном се више односи на пријаве послате поштом него на пријаве које су дигитално прослеђене. Аранија Когулатас, адвокат и правни менаџер Бид-овог пројекта ЕЕА (Европска Економска Област), рекла је да папирне пријаве углавном шаљу угрожени и маргинализовани људи, укључујући старије особе као и  особе у притвору или затвору – све оне који немају приступ рачунару.

„Иако су поднели ЕУСС пријаву“, додала је, „ЕЕА држављани бивају лишавани слободе“. Иако имају ограничени приступ правним саветима и заступању, у неким случајевима, приморани су и да оспоре наредбу за напуштање земље.

Свесни потешкоћа с којим се држављани суочавају, министри су обећали неодређен период током којег људи који се нису пријавили, а имају „разуман разлог“, могу да се пријаве.

„Ако у процесу имиграције наиђемо на било кога без ЕУСС-а, али да испуњава услове, помоћи ћемо тој особи да се пријави и даћемо јој сву доступну подршку“, рекао је представник Министарства унутрашњих послова, и додао: “ Ако се неко пријавио за ЕУСС до 30. јуна, а није добио одговор, њихова права су заштићена док се о њиховој пријави не донесе одлука“.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер