четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гадафијеве снаге наставиле контраофанзиву на истоку Либије
Хроника

Гадафијеве снаге наставиле контраофанзиву на истоку Либије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. март 2011.

ТРИПОЛИ - Неколико експлозија и дејство либијске противваздушне одбране чули су се рано јутрос у главном граду Триполију, јавио је новинар АФП-а. Упркос ваздушним ударима, снаге лојалне либијском вођи Моамеру Гадафију и даље држе Аџдабију, на истоку, док су побуњеници преузели Мистрату, на западу земље.

Командна структура НАТО за операцију у Либији биће у Италији

Командна структура НАТО-а за контролу зоне забрањеног лета и поморске блокаде Либије углавном је распоређена и већином ће се налазити у Италији, сазнаје Франс прес из дипломатских извора. Контролом зоне забрањеног лета и поморске блокаде Либије, НАТО ће испунити своју командну улогу у операцији у Либији. Операциона команда за свакодневне и специјалне поморске операције биће смештена у бази НАТО-а у Напуљу, на југу Италије, док ће ваздушне мисије бити контролисане из базе Подјо Ренатико, на северу те земље, рекао је извор агенције. Укупан надзор операција биће осигуран из седишта савезничких снага у Белгији а надгледање ваздушних мисија ће можда бити смештено у базу Измир, у Турској. Одлука о позицији одакле ће се надгледати ваздушне операције још није коначна, јер Турска још није дала зелено светло да Атлантски савез покрене интервенцију у Либији, навео је тај извор.

Осам држављана Естоније отето у Либији

Министар иностраних послова Естоније Урмас Пает потврдио је данас да је седам естонских држављана јуче отето у Либану. У саопштењу естонског МИП-а наводи се да је због инцидента успостављена специјална кризна комисија и да је Пает у контакту са либанским властима. "Либанске власти потврдиле су да ће на сваки могући начин помоћи Естонији у решавању ситуације. МИП је био у контакту са родбином свих отетих држављана", истиче се у саопштењу. Пает је, говорећи на естонској телевизији, рекао да још не поседује информацију о разлогу отмице или захтеве отмичара. Према појединим подацима, седам Естонаца било је на одмору и возили су се бициклима када су отети у долини Бека на истоку Либана.

Гадафијева војска преузела Аџдабију, а побуњеници Мисрату

Либијски режим и даље држи Аџдабију упркос ваздушним интервенцијама, док цивили масовно беже из тог града. Дванаесточасовно бомбардовање великог броја упоришта Гадафијеве војске помогло је побуњеницима да придобију Мисрату. Владине снаге биле су принуђене да обуставе опсаду града, током које је погинуло око 100 људи. "Током синоћних борби у Мисрати, снаге лојалне либијском председнику бомбардовале су куће и највећу болницу у граду", рекли су побуњеници и очевици агенцији Франс прес. Портпарол побуњеничког Националног савета Хафиз Гога рекао је да су снајперисти Гадафијевих снага убили 16 особа у том граду. Мохамед Али, стручњак за електронику у болници, у Мисрати, рекао је да су таласи напада кренули од поноћи. "Бомбардовали су Гадафијеву армију. Тамо се налази бивша болница у којој су смештени његови тенкови. Сви тенкови који су смештени у тој болници су уништени. Колона тенкова уништена је и на рубовима града", рекао је Али.

МИ5: Либијци који раде у Британији планирају терористичке нападе

У знак освете због ваздушних напада на Либију, држављани ове земље на привременом раду у Великој Британији планирају терористичке нападе, упозорила је британска обавештајна служба МИ5. Претња је откривена током прислушкивања више стотина разговора међу Либијцима који "и даље одржавају контакте са Триполијем". Тиме се повећава опасност од напада сличном оном изнад шкотског града Локербија 1988. године, када је после америчког бомбардовања Гадафијеве палате 1986. године у авион подметнута бомба. "Где год да се налазимо, ми ћемо то учинити. Морамо да се боримо. Морамо да будемо посвећени пружању подршке", рекао је наводно један од завереника. У другом разговору је, наводно, речено да је неопходно покренути "акције против неоколонијализма".

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер