субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Функционер француског Националног фронта и посланик италијанске Лиге за Север подржали Андерса Брејвика
Хроника

Функционер француског Националног фронта и посланик италијанске Лиге за Север подржали Андерса Брејвика

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. јул 2011.

Андреса Брејвика подржао је функционер крајње десне странке Француске Национални фронт Жак Кутла. У свом блогу он је назвао Брејвика првим браниоцем Запада и позвао да се од њега направи икона. По подациам Итар-Таса, белешка је била следећа: „То је први бранилац Запада. Узрок за поступак норвешког националисте је борба против исламске најезде. Направимо од њега икону!“

Оригинал је под притиском жалби био хитно уклоњен, а сам Кутла отпуштен а посла одлуком дисциплинског комитета странке. Француски Покрет против расизма и за пријатељство међу народима већ је објавио намеру да тужи Кутлу суду због његовог саопштења. Сам је он одједном изјавио да је нашао изјаву на Интернету, а објавио ју је искључиво информативно и додао да не одобрава терор.

По последњим подацима, полиција је сазнала да је сат времена пре експлозије у Ослу Андрес Брајвик послао преко 1000 мејлова са причвршћеном копијом Манифеста адресатима из разних европских земаља.

Трећину од њих чине британски ултрадесничари, између осталог екстремистичке групације Енглеска Лига Одбране, која се већ њега одрекла. Своје погледе Брејвик је изложио на 1500 страница у Повељи независности Европе, где је упозорио да иза њега стоји 80 мученика. Они могу да изврше сличне нападе по читавом свету.

На првом заседању окружног суда у Ослу Брејвик је изјавио да је сарађивао са две терористичке ћелије у Европи. Полицијаци су се однели према изјави више него озбиљно и сада проучавају контакте „норвешког стрелца“.

Није искључено да себе Брејвик већ види као део неког система, чије интересе је требало да изрази, сматра директор Центра за политичко информисање Алексеј Мухин.

"Овај човек је искористио идеју о светским кулисама, које управљају савременим друштвом. Таква завеса тајни треба да привуче симпатије и пажњу за њега, пошто ће га постепено, највероватније, сматрати послаником неке тајне закулисне групе, која у значајној мери жели и може да управља процесима."

Низ експерата склон је да не узима за озбиљно велики део онога што је речено у Манифесту, и инсистира на томе да је овај терористички акт појединачни протест. Ове тачке гледишта придржава се и професор Марбуршког универзитета, политиколог Дирк Берг-Шлосер.

"Мислим да је то екстремни, али појединачни случај. Очајнички поступак који је Андерс Брејвик извршио полазећи од виђења самог себе као некаквог месије који жели да очисти Норвешку и Европу од штетних странаца. Али ја ипак мислим да је то ванредни, појединачни случај. Друго је питање што управо тај појединачни случај може да има далекосежне последице."

Директор Центра за политичко информисање Алексеј Мухин сматра да је Брејвик специјално измишљен како би се популаризовао нови „терористички бренд“. Некакав фронтмен неке групе која ће се испољити када се страсти смире.

"Временом, када се буде подвлачила идеолошка подлога дешавања, када утихне бол од тога што су погинули људи, највероватније овај бренд ће бити употребљен у оквиру једне или неколико ултрадесних, ултрарадикалних група."

Марио Боргецо: Неке идеје су добре, чак одличне

Посланик европског парламента из Италије Марио Боргецио дозволио је себи непажњу која може да га кошта каријере. Изразио се у том смислу да су неке идеје терористе Андерса Брејвика „добре“, чак и „одличне“, изузев, разуме се, насиља.

Његови политички опоненти одмах су се ухватили за први део као пијани плота, политичар је морао да се извињава – прича је непријатна, али уобичајена.

И могло би да се на њу уопште не обраћа пажња када господин Боргецо не би био члан велике странке Лига Севера која се залаже за одвајање такозване Паданије, индустријски развијених области севера земље, од остале Италије

.Тако да актуалну неопрезну Боргецову изјаву можемо назвати Фројдовским лапсусом. Јер странка Лига Севера заузима једно од кључних места у механизму италијанске политике, значи има доста присталица које, у условима глобалне економске кризе, све одлучније изјављују да не желе да хране бирократе у Риму и незапослене на југу.

Између осталог, ако се погледа Европа у целини, скоро у свакој земљи постоји странка или организација која се залаже за сепарацију. Можемо се, наравно, надати да они никада неће добити подршку вечине, неопходну за почетак процеса отцепљења.

Али историја зна доста примера када су се остваривале најневероватније претпоставке. Јер пре кланице коју је приредио Брејвик, нико није мислио да у уређеној Норешкој може да се деси крвави терористички акт. Сетимо се такође да је много векова Европа представљала буквално пачворк, чији је сваки комад сматрао да је велика и моћна држава.

Тим поводом поставља се логично питање: неће ли се за сада још просперитетни Стари Свет који подржава косовске сепаратисте претворити у једно велико Косово?

(Глас Русије)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер