четвртак, 25. април 2024.

&

Почетна страна > Хроника > Фудбалери Црвене звезде на старту квалификација за Лигу Европе изгубили од Каирата из Казахстана са 0:2

петак, 03. јул 2015.

Тужан почетак Звездине сезоне, Казахстанци завили Маракану у црно

Фудбалери Црвене звезде отпочели су нову сезону болним поразом на стадиону "Рајко Митић": казахстански Каират је са 0:2 (0:1) победио у првом мечу 1. кола квалификација за Лигу Европе црвено-беле који су већ од другог минута наступили са играчем мање. Да није било сјајних одбрана голмана Рајковића, могли су домаћи играчи да изгубе и убедљивије у утакмици у којој су, чак и бројчано слабији, прилично храбро наступили. Не и довољно добро да остваре бољи резултат.

Нови тим, нови тренер, али старе жеље. Да се опет буде успешан, на свим спортским фронтовима.

Но, старе су биле и Звездине бољке: олако распршени снови.

Не би било пристојно, а ни мудро, отписати било кога после једне утакмице, али како сада ствари стоје, само чудо може да одведе црвено-беле у другу рунду квалификација. Тачно је, били су шокирани искључењем малтене у 100. секунди, тачно је и да су били храбри и пре и после примљеног првог гола, тачно је да реновирани тим још није уигран како би то навијачи волели и да тренер Миодраг Божовић није још склопио све коцкице, али - заиста ће само чудо одвести Звезду даље. Па опет, онај ко у чуда не верује, не може ни да их оствари, па је на црвено-белима да са вером у једно такво, оду на реванш и следећег четвртка врате осмехе на своја и лица свих Звездаша.

Ево и како је протекао први меч Звезде и Каирата:

Прво полувреме: Шок на старту, шок на крају

Утакмица је почела шокантно за домаћина, јер је Саво Павићевић добио директан црвени картон пре завршетка другог минута, пошто је као последњи играч одбране оборио ривала.

То је одмах условило тактичку промену у саставу српског вице-шампиона, па је тренер Божовић одлучио да из везног реда повуче на клупу Ковачевића, а са клупе убаци у игру дефанзивца Вукашина Јовановића, који је тако, са голманом Рајковићем постао други "златни орлић", освајач У-20 првенства света, који се нашао на терену.

Каират је преко свог најопаснијег стрелца, Гохуа, припретио у седмом минуту, његов ударац је тада отишао метар, два покрај стативе, што је била и једина прилика у првих 12 минута ове утакмице. Али, следећа, у 16, била је колосална, јер је Ријера лако прошао покрај Јовановића, утрчао са десне стране казненог простора и упутио оштар, а за мало непрецизан ударац, када се чинило да ће Рајковић изгледа бити савладан.

Уследио је тада прилично борбено издање црвено-белих, који нису били само на својој, већ прилично бројни - и на супарничкој половини терена. Тражили су, махом преко новог крила, Вереда, да пробију бедем Казахстанаца, но након неколико његових успешних дриблинга, гости су почели да га "удвајају", па је Божовићев тим морао да потражи (и) друга решења.

Ипак, нити је бројност ривала успорила Изреалца, који је наставио да пружа добру партију, нити је он био једини. Тако је пред крај полувремена, у коме је прилично добро одиграла Звездина одбрана после искључења Павићевића, Катаи имао добру шансу, и то када је "бициклицом", па пробацивањем лопте кроз ноге чувара, упутио снажан ударац са више од 20 метара, којим је лопту послао изнад жељеног места.

Добар наступ црвено-белих, међутим, није био довољан и за добар резултат. Играо се 45. минут када је после центаршута са десне стране, Жерар Гоху остао иза леђа Вукашина Јовановића и, неометан, "маказицама" са ивице петрца донео Каирату 0:1.

Друго полувреме: Рајковић спасао домаћина још тежег пораза

Звезда је храбро ушла у других 45 минута, са жељом да се ни даље не брани, већ да проба да дође до поготка. Паркер је покушавао са левог крила, Катаи кроз средину, но једини ударац упућен у прва три минута, није био прецизан.

Тренер Божовић је, после 15-ак минута обострано добре, не и превише атрактивне игре, решио да освежи напад, па је усамљеног шпица, Орландића, одменио млади Лука Јовић. Међутим, ма колико да се Звезда трудила да оправда бодрење 20-ак хиљада навијача, њена мрежа се изнова затресла

Играо се 64. минут када су играчи Каирата разменили брза додавања пред шеснаестерцем домаћих, а онда је Исаел проиграо Куантајева, коме није било тешко да након таквих, брзих додавања, сам испред Рајковића удвостручи предност - 0:2.

Тада су и дефинитивно спустили гард Божовићеви изабраници, свесни да у овом мечу неће доћи до неког нарочито позитивног резултата. Више нису нападали, али ни борили се у везном реду као до тада, па су гости почели да ређају шансе. Да није било одличне интервенције Рајковића у 74. минуту, када је изврсно шутирао резервиста Сержињо, резултат би се изнова променио.

Рајковић је потом у 76. мајсторски, у ситуацији 1-на-1, зауставио и шут Исаела, спасавши тако образ црвено-белих резултатског дебакла, после чега је уследио мирнији део утакмице, без шанси и нових промена на семафору.

Када је меч приведен крају, већи део домаће публике наградио је црвено-беле аплаузом за борбеност, док су се са западне трибине нашег највећег стадиона зачули и звиждуци.

Помешана осећања, какав је и утисак у табору црвено-белих, који је сигурно очекивао далеко лепши почетак сезоне. Овако, светла на Маракани погашена су прилично брзо, а и један део гледалаца је допринео томе јер је, несвојствено традицији на српским стадионима, пре времена почео да напушта трибине.

Први меч 1. кола квалификација за Лигу Европе

Црвена звезда - Каират 0:2 (0:1)

Стрелци: 0:1 Гоху (45), 0:2 Куантајев (64)

Београд - Стадион: "Рајко Митић", Гледалаца: 25.211; Судија: Бартош Франковски (Пољска); Црвени картон: Павићевић у 2. минуту; Жути картони: Катаи - Марковић, Гоху

Црвена звезда: Рајковић, Павићевић, Цветковић, Анђелковић, Рендулић, Ковачевић, Савићевић, Катаи (од 77. Ристић), Паркер, Веред, Орландић (од 60. Јовић)

Каират: Плотников, Лунин, Соареш, Марковић, Куантајев, Гурман, Куат (од 85. Кукујев), Исламкхан (од 63. Сержињо), Да Силва (од 81. Дарабајев), Ријера, Гоху