уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фронтекс: Створена нова мафија - оно што су некад били дрога и оружје, данас су избеглице са Блиског истока
Хроника

Фронтекс: Створена нова мафија - оно што су некад били дрога и оружје, данас су избеглице са Блиског истока

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 01. септембар 2015.

Полицијска агенција ЕУ, Еуропол обелоданила је да реку избеглица преко Балкана до ЕУ добрим делом илегално доводе мреже организованог криминала, што потврђују и хапшења и везе Бугара и Мађара окривљених за смрт 70 избеглица у камиону у Аустрији.

Званичници агенције за надзор спољних граница Уније, Фронтекс упозоравају да се зараде кријумчара мере стотинама милиона евра и наводе да је видљиво да су се мафијаши "делом преоријентисали са дроге и оружја, на уноснији шверц избеглица".

То потврђују и извештаји западних репортера с терена, од Турске до Мађарске. Извештац шпанског листа Мундо, на пример, наводи понуду кријумчара сиријским избеглицама на аутобуској станици у Београду да их за 1.000 евра по особи пребаци камионом из Србије у Мађарску "и то сигурно до аустријске границе, а можда и до Беча".

Цена је са 200 скочила на 1.000 евра, каже 30-годишњи Србин јер је ризик порастао пошто су у Мађарској опљачкали возача камиона и он је осуђен на осам година затвора.

Али, додаје кријумчар, "наш камион ће вас пребацити на границу с Мађарском, тамо ће вас ноћу наш водич безбедно, јер одлично познајемо терен, провести кроз шест километара шуме и преко дела мађарске границе где нема жичане ограде, ући ћете у Мађарску па ћете камионом с таблицама земље ЕУ ићи до Беча".

Репортаже медија у ЕУ сведоче о томе да су избеглице често, а посебно у Македонији, суочене и с насиљем, пљачком, уценама и криминалаца и власти, како произлази из извештаја француског листа Фигаро, као и хуманитарне организације Амнести интернешнел.

Шеф Еуропола Роб Вејнрајт каже да су "забрињавајућа последња сазнања о размерама криминала на Балкану, подручју које је и раније било на удару насиља, нестабилности и организованог криминала".

"Нема никакве двојбе да су неке од најбезобзирнијих криминалних банди уплетене у шверц избеглица и миграната", рекао је шеф Еуропола.

Представница за штампу Фронтекса Изабела Купер је саопштила да очекивани нови талас избеглица и економских миграната значи да ће мафијашке мреже на Балкану и у ЕУ настојати да се још више укључе у кријумчарење тих људи.

Извори Еуропола и Фронтекса наводе да су мафијаши најсавременије опремљени и организовани преко интернета, мобилних телефона, за уплате нуде и гарантовано пребацивање избеглица и миграната, а за одређене више своте обезбеђују и смештај, храну и превоз.

Избеглице наводе да је веома мукотрпан прелазак из Сирије, Ирака и других земаља где се ратује, преко Турске и Грчке до Македоније и већ дотад многи морају да плате до 2.000 евра водичима, а највише страхују од банди које их туку и пљачкају.

Имућнији могу кријумчарима да плате између осам и десет хиљада евра и да авионом, снабдевени лажним пасошима и визама, из Истанбула оду у Немачку.

Шеф Еуропола објашњава и да у Сирији, Ираку и другим земљама они који намеравају да беже и домогну се Европе ако имају доста новца, унапред плаћају посебно организованим мафијашима, па, рецимо, тад могу да директно из Сирије стигну у Велику Британију или Француску… ако плате 15.000 долара по особи.

То подразумева и да су мафијаши умрежени и с бандама организованог криминала у земљама Европске уније.

"Тарифе" су следеће: место у броду од Турске до грчких острва стаје око 1.000 евра, за пролаз кроз Македонију се мора издвојити по 500 евра, Авганистанци плаћају 10.000 да уз помоћ кријумчара дођу до Мађарске.

Новац често сами кријумчари достављају својим сарадницима у разним земљама, а из Авганистана и још неких муслиманских земаља се уплате врше "хавала" системом, без банкарских мрежа, већ преко поверљивих појединаца.

По извештају агенције УН за сузбијање кријумчарења дроге и организованог криминала UNODC, кријумчарске групе које из Африке шверцују мигранте у Европу зарађују годишње по 150 милиона долара, а банде које из Латинске Америке илегално пребацују економске избеглице у САД укупно зараде 6,6 милијарди долара.

Европска комисија у Бриселу је у мају објавила извештај о избегличкој кризи и предочила да је кључно да се разбију мреже организованог криминала, али је навела да је за то пресудње да дође до много снажније сарадње полиција и правосудних органа чланица ЕУ.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер