Хроника

Фридрих Мерц: Део украјинских избеглица искоришћава немачки социјални систем

Штампа
уторак, 27. септембар 2022.

 Предводник демохришћанске опозиције у Бундестагу и председник Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) Фридрих Мерц критиковао је део украјинских избеглица због искоришћавања немачког социјалног система.

„Ми у међувремену имамо појаву ‘социјалног туризма’: за Немачку, назад за Украјину, за Немачку, назад за Украјину“, рекао је Мерц у разговору за Билд ТВ.

Он верује да је позадина овог тренда чињеница да украјинске избеглице од априла имају право на пуну социјалну помоћ и финансијску подршку као и држављани Немачке. То за одрасле износи 449 евра и за свако дете, у просеку и зависно од старости, око 300 евра. Уз то долази покривање трошкова становања.

Избеглице из Украјине су пре априла месеца примале помоћ на основу закона о тражиоцима азила, при чему се ради о нижим износима новчане помоћи.

Упоредо са критиковањем Украјинаца у Немачкој, Мерц се успротивио и пружању заштите Русима који беже од мобилизације, као што је то најавила социјалдемократска министарка унутрашњих послова Ненси Фезер.

„Нас очекују још већи проблеми ако министарство унутрашњих послова оствари то што планира и пружи општу заштиту мушкарцима који у Русији не желе да буду мобилизовани“, рекао је Мерц.

Представници странака владајуће коалиције жестоко су критиковали његове изјаве. Министарка унутрашњих послова Фезер је коментаре председника ЦДУ назвала „прљавим“.

„Ово је сакупљање политичких бодова преко леђа украјинских жена и деца који су побегли од Путинових бомби и тенкова“, рекла је Фезер.

Зелени су највећу опозициону странку оптужили да посеже за речником десних популиста, циљајући на ставове Алтернативе за Немачку (АфД), чији представници су раније износили оптужбе на рачун избеглица из Украјине због наводне злоупотребе немачког социјалног система.

До септембра је у Немачку стигло нешто мање од милион избеглица из Украјине које, за разлику од осталих избеглица, од самог доласка имају право на пуну социјалну помоћ, интеграционе курсеве и право на рад.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]