четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Френсис Фукујама: Предстојећи избори за председника САД биће најважнији избори до сада и то не само за САД већ за читав свет
Хроника

Френсис Фукујама: Предстојећи избори за председника САД биће најважнији избори до сада и то не само за САД већ за читав свет

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 30. септембар 2020.

 Професор Френсис Фукујама изјавио је да ће предстојећи избори за председника САД бити најважнији избори за време његовог живота.

Како каже, они нису најважнији само за САД већ за све земље у свету.

Фукујама је на питање какве резултате очекује на изборима у САД рекао како сматра да би, када би, на пример, избори били одржани сутра, победио Џозеф Бајден и да је актуелни председник Доналд Трамп затворио земљу, те да земља више не води демократски свет као што је раније чинила.

"То је супротан процес у односу на демократизацију. Али занимљиво је што Трамп има подршку од око 35 или 40 одсто америчких грађана који нису задовољни његовом политиком, али га воле", рекао је Фукујама на онлајн скупу Visa Cashles Форум 2020 у Кијеву.

Ипак, како је навео, 60 одсто Американаца не подржава Трампа и сматра да он дели друштво и да води земљу у погрешном смеру.

"Ништа није учинио да побољша своје шансе, а пандемија ради против њега", објашњава Фукујама и додаје да синоћња, прва дебата председничких кандидата у САД, није била на захтеваном нивоу.

"Трамп је хтео да побољша своје изгледе, али када бисмо сутра имали изборе, демократски кандидат Џозеф Бајден би победио", каже он.

На питање како види нову реалност након глобалне пандемије вируса Цовид-19, каже да се она види самим тим што он није успео да путује и да буде уживо присутан на скупу у Кијеву.

"Више од седам месеци сам код куће, веома необично за мене, осећам се одсечено од целог света", каже Фукујама и додаје да је пандемија својеврстан глобални експеримент који показује како друство може да преживи ту пандемију.

Он не сматра да се преко пандемије прелама и питање демократије или њеног одсуства, али додаје да влада мишљење да се Кина добро носила са вирусом, а да већина демократских земаља у томе није успела.

"Постоји неколико тачака које су битне у овоме. Прво, колико је држава способна да обезбеди кревете у болницама. Затим, коју количину лекова може да обезбеди да се лече заражени. Друго питање је колико држава брзо реагује на епидемију. Треће, грађани морају да верују владама, јер ако власти препоручују да се носе маске људи морају да их носе", објашњава он и додаје да људи морају да верују једни другима, а сваки човек треба да помаже и подржава другог човека.

Како објашњава, ако наступимо конкурентски и не подржимо једни друге, онда нећемо преживети.

"Ако нема лидера који имају пут ка излазу онда нећемо бити спремни за борбу против ЦОВИД-19, а самим тим ни министарства здравља неће добро, нити правовремено реаговати", тврди Фукујама.

Друштво, објашњава он, као целина не може да реагује добро на такве изазове у том случају.

"Моја земља није схватила ситуацију на време и зато се суочила с тим с чим се суочила", каже он.

На питање шта можемо да очекујемо у будућности, Фукујама каже да је свет кренуо добрим путем ка решавању кризе, али, наглашава, не може да се предвиди конкретан излазак.

"Преживели смо много тога. Економска криза, криза 11. септембра и важно је да имамо широк увид у све као и разумевање ширег друуства и да размишљамо шта би могло да уследи", каже он.

Ипак, додаје да му се чини да се не иде у правом смеру јер, каже, у последњих неколико година опет јачају националистички правци не само на подручју ШСР и у истоцној Европи, већ и у Западној Европи.

"Људи наступају приотив миграната, против страних држављана и већ је покушано да се затворе границе како људи не би путовали слободно а на тај начин креирамо неповерење једни према другима. Руководиоци држава траже што више моћи код њих", оцењује он.

Захтева се, тврди Фукујама, да људи буду кући затворени у четири зида, а многи лидери то користе не да би развијали демократију већ да би учвршћивали власт у својим рукама.

"Државе са аутократским режимима попут Кине су искористиле ситуацију да успоставе нове законске регулативе. Аутократске земље све висе притискају своје становништво", објашњава он и додаје да се сада види шта се дешава у многим земљама у свету.

"Демократија је жртва овог времена", закључио је Фукујама.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер