уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Френсис Фукујама: Александар Вучић користи корона кризу да повећа своју власт, Србија иде ка ауторитаризму
Хроника

Френсис Фукујама: Александар Вучић користи корона кризу да повећа своју власт, Србија иде ка ауторитаризму

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 30. мај 2020.

Амерички политиколог, економиста и писац Френсис Фукујама је оценио да председник Србије Александар Вучић користи корона кризу као начин да повећа своју извршну власт, исто као Виктор Орбан и неки други лидери у региону и да Србија иде у ауторитарном смеру.

Фукујама, који је један од потписника апела више стотина интелектуалаца против урушавања демократије у Србији и заштиту београдског Института за филозофију и друштвену теорију, рекао је за Глас Америке да Србија сада иде спорије ка ЕУ.

"У неком моменту... или можда смо већ дошли до те тачке, где ће свака идеја о чланству у ЕУ бити немогућа, јер је ЕУ заснована на систему вредности, који не подржава или не персонификује тренутни режим у Београду", рекао је Фукујама.

Он је оценио да српска влада није превише заинтересована за ЕУ и да не жели да ради на испуњавању критерујума за приступ.

"Заиста мислим да ће се процес успорити, можда зауставити или чак кренути уназад", поручује Фукујама.

Он истиче да Србија игра двоструку игру.

"Жели да представи западној јавности, Бриселу и Берлину и другим престоницама да је и даље на путу ка чланству у ЕУ, али и продубљује сарадњу са Русијом и са Кином. У ствари, ранији напори да се остане на страни Запада, су начин да се избегне критика са Запада", наводи он.

Фукујама сумња да ће ускоро бити решен проблем Косова, додајући да му се чини да и са стране Београда и са стране Приштине - постоји отпор томе.

Упитан да ли Србија и Црна Гора могу да следе свој пут ка Европској унији у светлу најновије оцене Фридом Хауса о паду у управи, слободи говора и медија, правосуђа, Фукујама каже да не могу, јер у ЕУ постоји неспремност за даље проширење због осећања да су прерано примили неке земље.

"Мислим да је један од проблема које је ЕУ имала што је пустила друге земље из региона као што су Бугарска и Румунија, да назадују након што су примљене. Ниво корупције је почео да расте...А када имате земљу која ни не делује посебно заинтересовано да уђе у Унију или не спроводи неопходне реформе, то нема смисла са европског становишта", казао је.

Осим Фукујаме, који је професор политичких наука на универзитету Стенфорд и председник уредничког одбора часописа "Амерички интерес", петицију против урушавања демократије у Србији и заштиту београдског Института за филозофију и друштвену теорију су, између осталих, потписали и реномирани светски интелектуалци Јирген Хабермас, Ноам Чомски, Тома Пикети и Џудит Батлер.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер