петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Франсоа Еисбур: Пројекат попут "Јужног тока" повећаће, уместо да смањи руску полугу утицаја
Хроника

Франсоа Еисбур: Пројекат попут "Јужног тока" повећаће, уместо да смањи руску полугу утицаја

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 29. септембар 2014.

Београд -- Франсоа Еисбур, специјални саветник Фондације за стратешка истраживања, каже да, упркос замору од проширења, процес евроинтеграција треба да буде настављен.

Он је додао да свака земља кандидат треба да напредује на основу сопствених заслуга.

Еисбур је, у интервјуу Тањугу, оценио да, за разлику од случаја Турске, проширење на релативно мале земље измиче пажњи европске јавности, па и негативним реаговањима, што је потврдио и улазак Хрватске у ЕУ.

"Ово је време за Србију и друге земља кандидате на Балкану да наставе да вредно и без велике помпе раде на приступању ЕУ", рекао је Еисбур, који ће учествовати на Београдском безбедносном форуму, од 30. септембра до 2. октобра. 

Он је изразио уверење да ће, упркос свим економским и финансијским проблемима ЕУ, процес проширења бити настављен и истакао да је проширење представља највећи успех Уније од краја "хладног рата" пре 25 година. 

Говорећи о актуелном сукобу између ЕУ и Русије због украјинске кризе, Еисбур је оценио да тај антагонизам није ојачао јединство у Унији. 

"То је делом последица одлуке Запада да санкције постави у центар своје стратегије. Санкције стављају у први план разлике између држава чланица уместо да их уједињују", рекао је он, навевши као пример да ће финансијски аспекат санкција погодити Велику Британију, а индустријски Немачку. 

"Стратегија која ставља акценат на подршку Украјини изазвала би мање раздора, као што је показала ратификација у Европском парламенту Споразума о придруживању између ЕУ и Украјине." 

Еисбур је упозорио да ће политички и економски проблеми у ЕУ наставити да изазивају поделе у Унији - између Севера и Југа, поверилаца и дужника, док ће низак раст отежати економску подршку Украјини. 

У светлу планова за изградњу гасовода Јужни ток, он је указао на зависност од инфраструктуре, која може да се користи као полуга за вршење притисака, и додао да ће већина руског извоза гаса и даље бити повезана са инфраструктуром која је под контролом Русије. 

"Пројекат попут Јужног тока повећаће, уместо да смањи руску полугу утицаја", рекао је Еисбур, напоменувши да је ситуација друкчија када је реч о нафти - то што је Русија други светски извозник нафте не даје, према његовим речима, Москви исти утицај какав има по питању гаса. 

"Од кључног је значаја да Европа диверсификује изворе гаса и да интегрише мреже дистрибуције", казао је он. 

Према Еисбуровим речима, сукоб између Русије и Украјине ће, уколико остане на садашњем нивоу, имати релативно ограничене последице по привреду ЕУ, али и руску привреду. 

Много већи проблем за ЕУ представља веома низак привредни раст, што је, како је објаснио, последица рецесивне политике Европске комисије и Немачке, као и структуралних импликација јединствене валуте. 

У случају да између Русије и Украјине избије рат широких размера, или уколико Украјина потпуно потоне у политички и економски хаос, Еисбур је оценио да би се ЕУ суочила с масовном миграцијом Украјинаца у европске земље.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер