петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Франсис Фукујама: Ни Србија ни Црна Гора нису близу ЕУ, немају владе које се квалификују као довољно демократске; Мило Ђукановић је врло проблематичан лидер
Хроника

Франсис Фукујама: Ни Србија ни Црна Гора нису близу ЕУ, немају владе које се квалификују као довољно демократске; Мило Ђукановић је врло проблематичан лидер

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 05. јун 2020.

 Амерички политиколог Франсис Фукујама изјавио је да у тренутним околностима ни Србија ни Црна Гора нису близу ЕУ као ни да Србија ни Црна Гора тренутно немају владе које се квалификују као довољно демократске или као оне које поштују владавину закона, што је услов за ЕУ.

Он је у интервју за Побједу рекао да Црна Гора није консолидована демократија, да је председник Мило Ђукановић проблематичан лидер, предуго на власти, зато што у основи контролише машинерију запошљавања лојалних партији.

"У земљи постоји много корупције. Такође, мислим да постоји велика брига због начина на који се користи кинеско финансирање за изградњу аутопута. Овај аутопут гура Црну Гору у финансијску опасност, а Ђукановић је сам донео пуно упитних одлука. Знате, мислим да је свим истинским демократијама заиста потребна промена различитих странака на власти, а он је на власти у Црној Гори већ веома дуго", рекао је он.

Како је додао, Црној Гори је потребно цивилно друштво оних грађана који желе да се либералнија Црна Гора организује и мобилизује.

"Они морају да гласају, они морају да створе политичке партије и политичке покрете. Један од проблема са либералима широм вашег дела света је у томе што они нису баш добри у организовању, већ пуно пута формирају ривалске странке и пуно тога се врти око појединачних лидера и нема много сарадње. И зато мислим да су на крају политички врло слаби и да треба да обавите овако напоран посао политичког организовања ако заиста желите да Црну Гору поставите на пут ка истинској демократији и на пут ка ЕУ", навео је Фукујама.

Он је додао да се Ђукановић јавности представља у добром светлу, и по много чему су се лоше стране његовог вођства успеле врло добро сакрити.

"Али са друге стране, мислим да је он врло проблематичан лидер, због начина на који је користио политичку моћ – да се у Црној Гори онемогући стварна борба за власт", навео је он.

Упитан да ли је у питању лична одговорност или грешка система, он је рекао да ниједан од ових проблема не производи грешке једног човека.

"Он је био ефикасан у коришћењу своје моћи да остане на власти, али такође, знате да има присталице и да је могао да користи различите проблеме као средство да задржи себе на власти, тако да је то делимично систем, а делом и целокупно друштво", навео је он.

Упитан како види тензије на Балкану, последње између Црне Горе и Србије као и да ли данашња реторика и поређења са 1990-им могу бити опасни, он је одговорио да је опасно.

"Нисам сигуран да желите да се вратите у деведесете. Мислим да су успомене људи из тог периода и даље свеже и пружају одређену врсту имунитета да се не врате том насиљу", навео је он.

Фукујама је рекао да постоје неки врло забрињавајући трендови који се углавном тичу консолидације ауторитарне власти.

"Мислим да Србија игра игру у којој жели да остане усклађена са Западом, обећавајући ЕУ да жели да уђе у ЕУ, али такође се (у Србији) удварају Русији и Кини и бојим се да теже ка више ауторитарним силама и далеко су од ЕУ последњих година”, навео је Фукујама.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер