четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Франс прес: Нафта у раљама америчких камата и састанка ОПЕК-а
Хроника

Франс прес: Нафта у раљама америчких камата и састанка ОПЕК-а

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. мај 2016.

Нафта је данас поново потонула у трговању у Азији после наговештаја шефице америчких Федералних резерви (Фед) о подизању каматних стопа, али трговци и даље упиру наде у то да ће се ситуација на тржишту поправити после састанка Организације земаља извозница нафте (ОПЕК) ове недеље.

Председница Феда, Џенет Јелен, изјавила је у петак да се америчка економија опоравља довољно да подржи подизање камата "вероватно наредних месеци", оставивши могућност да се то догоди у јуну или јулу, преноси агенција Франс прес.

Долар је опет ојачао у односу на корпу водећих валута, док тржишта " варе" вести из Феда. Јачи долар чини цене сировина изражене у "зеленој новчаници" скупљим за кориснике слабијих валута, што подрива тражњу и погађа цене.

У Канади, компанија Санкор Енерџи Инц је покренула производњу нафте, која је била заустављена због пожара. Пожар је присилио на евакуацију становништва у канадском региону нафтног песка Алберта и зауставио производњу више од 1,0 милиона барела дневно.

Северноморска нафта "брент" за испоруке у јулу данас је ослабила за 11 центи на 49,21 долар, док је америчка "лака" нафта WТИ, такође за јули, пала за један цент на 49,32 долара за барел.

"Брент" је прошлог четвртка пробио психолошку границу од 50 долара за барел први пут ове године, услед поремећаја производње у Канади и Нигерији, што је на кратко ублажило забринутост због обилне глобалне понуде.

Почетком 2016. године, цене нафте су се стропоштале на око 27 долара са висина од преко 100 долара по барелу пре две године, углавном због упорне презасићености понуде.

- Чињеница да цене нафте нису испод 49 долара значи да механизам понуда-тражња још увек постоји у терминском трговању овом сировином... Можда инвеститори постају све оптимистичнији у погледу даљег кретања нафте - каже за Франс прес аналитичар компаније ИГ Маркетс, Бернард Оу.

- Али, будући да долар толико јача, покушаји да цена нафте пробије границу од 50 долара сада ће бити још тежи - сматра он.

Трговци су сада усредсређени на састанак ОПЕК-а, 2. јуна у Бечу, где се надају да може доћи до договора о смањењу производње.

Међутим, Иран је у јануару ове године, по повратку на светска тржишта нафте након укидања западних санкција везаних за нуклеарни програм Техерана, саопштио да не планира да се придружи било каквом договору водећих произвођача о замрзавању пумпања.

Чланице ОПЕК-а и други велики произвођачи нафте, попут Русије, нису успели прошлог месеца у Дохи да постигну договор о ограничавању производње.

(Блиц) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер