четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Франс прес: Имиџ Косова нарушен, расположење у Приштини суморно
Хроника

Франс прес: Имиџ Косова нарушен, расположење у Приштини суморно

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. фебруар 2011.

Обележавање трогодишњице од проглашења независности на Косову протиче у атмосфери нарушеног имиџа и бројних политичких и економских изазова, оцењује агенција Франс прес.

Примећујући да у Приштини влада суморно расположење, АФП наводи да је положај Косова гори него пре три године.

Агенција подсећа да је независност Косова до сада признало 75 држава, укључујући Сједињене Америчке Државе и већину чланица Европске уније, али констатује да "тешко да ће доћи" до нових признања, с обзиром на "енергичну кампању" Београда против тога.

АФП преноси оцену председника Спољнополитичког клуба из Приштине Илија Хоџе да Косово, које се претходних година борило да убеди што више држава да га признају, не може себи да дозволи тако тешке речи као што су оне из извештаја Дика Мартија.

У том извештају специјалног известиоца Савета Европе припадници ОВК су оптужени за умешаност у трговину органима и друге злочине током и после сукоба 1999. године - у које су били упућени и одлазећи премијер Хашим Тачи и други команданти ОВК који су касније обављали високе политичке функције.

"Оптужбе су додатно бациле сенку на ионако лош имиџ Косова", сматра новинар Енвер Робели.

Франс прес наводи и да расте притисак домаће и стране јавности на Тачија да формира нову владу - али у којој неће бити политичари чија су имена умрљана оптужбама за корупцију. То значи да би из приче требало да буде "одстрањено" и неколико чланова Тачијеве странке.

Београд и Приштина су се сагласили о отпочињају дијалога уз посредовање ЕУ, али тачан датум почетка преговора тек треба да буде утврђен.

- Косово још није спремно и није припремило стратегију за суочавање са Србијом у тим преговорима - сматра Робели, преноси АФП.

Становници Косова сматрају да се политичка елита богати док други постају све сиромашнији, наводи АФП, подсећајући да је последњих месеци косовска влада била уздрмана сталним оптужбама за злоупотребу јавних средстава. Мисија ЕУ истражује више таквих оптужби, а Хоџа истиче да о Косову сада постоји слика као о земљи у којој "одлучивање и корупција иду руку под руку".

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер