среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Франко Фратини: Вучић спроводи речи у дела, оздрављење српске привреде у наредних годину или две
Хроника

Франко Фратини: Вучић спроводи речи у дела, оздрављење српске привреде у наредних годину или две

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. септембар 2014.

РИМ, БЕОГРАД - Франко Фратини, председник Италијанског друштва за међународну организацију, оценио је данас да ће мере које је најавио Александар Вучић подстаћи привредни раст и оздрављење српске привреде у наредних годину или две дана.

"Комплексност свеукупних мера даје Србији велики подстицај за раст и оздрављење српске привреде, не за 20 година, већ следеће или 2016. године, као што је премијер најавио", рекао је Фратини Танјугу.

Бивши европски комесар и шеф италијанске дипломатије сматра да ће најделотворније иницијативе бити оне које се тичу борбе против сиве економије и политичког уплива и запошљавања у јавној управи.

Фратини је истакао да су то изузетно важне мере, "које се могу поредити са онима које је премијер предузео у борби против корупције и које су се показале веома успешним у Србији".

Он је изразио уверење и у изузетан успех мера усмерених на стварање здравог приватног сектора и индустрије, али не, као што је рекао Вучић, оне у рукама тајкуна, већ оне која се темељи на малим произвођачима и малим и средњим предузећима, посебно у области пољопривреде.

Смањење пензија и плата у јавном сектору спада, према Фратинијевим речима, међу веома тешке мере, али искуство земаља попут Грчке, Португалије или Шпаније, које су биле у горој ситуацији од Србије, показало је да су се те мере показале успешнима.

"На почетку је било уличних протеста, али на крају су се те мере показале успешнима пошто су омогућиле Грчкој, Шпанији, Португалији напредак ка садашњој ситуацији, која је много боља него пре две-три-четири године", приметио је он.

Фратини је истакао да смањење плата и пензија делује изузетно строго, али да је важно за Србију, где је просечна плата у јавном сектору 40 одсто виша него у приватном сектору, тако да ће те мере, како је рекао, успоставити равнотежу између јавног и приватног сектора и пружити обичним људима у Србији осећај правде и избалансираних мера.

Он је нагласио да је привлачење страних инвеститора "један од најјачих адута", оценивши да присуство шеика Мухамеда бин Заједа у Београду ових дана потврђује да ће Уједињени Арапски Емирати наставити да инвестирају у Србију, као што су већ успешно урадили са "Ер Србијом", а обезбедили су и повољан кредити Србији.

Фратини је рекао да у Србију, поред УАЕ, инвестирају и "суседне земље попут Италије", подсетивши не само на "Фијат", већ и на недавно отварање у Суботици фабрике италијанске компаније "Калцедонија".

"То су, дакле, веома јаки адути јер ако Србија убеди потенцијалне стране инвеститоре да улажу у Србији у пољопривреду, текстилну индустрију итд, то значи да људи верују Влади Србије и то је кључ за успех", оценио је он.

"Откад је Вучић постао премијер, имао сам прилика да разговарам и информишем се о намерама за дубоко реформисање Србије и ово је, мислим, први пример држања обећања јер то није било само предизборно обећање, већ је спровођење речи у дела", рекао је Фратини.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер