петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Франко Фратини: Србија излази као највећи добитник са Самита Кине и 16 европских земаља
Хроника

Франко Фратини: Србија излази као највећи добитник са Самита Кине и 16 европских земаља

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. децембар 2014.

Председник римског Института за међународне организације Франко Фратини оценио је данас да је Србија највећи добитник трећег Самита Кине и земаља Централне и Источне Европе с обзиром да потписани споразуми отварају пут новим инвестицијама из Пекинга.

Србија је промовисала и била домаћин веома важног самита и мислим да је значајан јер доприноси изврсној сарадњи премијера Србије и Кине, Александра Вучић и Ли Кећијанга", рекао је Фратини у изјави Танјугу.

Он је навео да у нашу земљу "после веома важних споразума са Руском Федерацијом и Уједињеним Арапским Емиратима, сада долазе нове инвестиције из Кине". Фратини наглашава да је "највећи добитник" самита наша земља, истичући да је реч о изузетно важном догађају, чији резултати су, како каже, веома велики.

- Нагласио бих чињеницу да је огромно достигнуће то што је супер сила попут Кине заинтересована да инвестира и реализује послове на Западном Балкану, на првом месту у Србији, али и у другим земљама региона - рекао је Фратини.

Он сматра да је одлука Пекинга да "овог момента инвестира у Србији - веома паметна" јер ће наша земља, како оцењује, за неколико година бити једна од чланица ЕУ.

- Кина игра своју игру увек веома мудро. Знам Кинезе и њихове званичнике и знам да улажу новац у најпрофитабилније области - рекао је Фратини.

Он наводи да је управо Западни Балкан "профитабилан регион" будући да се тржишта у овом подручју шире, а не треба занемарити да државе имају "конкретну перспективу" чланства у ЕУ.

Фратини истиче још једну значајну димензију коју је самит у Београду имао за целу Европу због чега и она може да се сматра добитником. С тим у вези он подсећа на споразум о модернизацији пруге Београд-Будимпешта, истичући да је реч о веома важном инфраструктурном повезивању две европске престонице.

Фратини је додао да су постигнути споразуми о развијању трансевропске мреже на Балкану добри и за регион и за Европу. Он каже да и Кина "излази из самита као добитник" јер је показала колико је важно да се инвестира новац у "тржиште које обећава".

- Западни Балкан, наиме, представља тржиште које ће, за неколико година, бити саставни део тржишта Европске уније - оцењује Фратини.

На питање да ли се могу очекивати препреке из ЕУ у реализацији пројеката договорених на Самиту, Фратини каже да се нада да ово неће бити случај и истиче да то не би било економски оправдано.

- Споразуми који помажу Западном Балкану значе истовремено и помоћ Европи - наводи Фратини.

Бивши шеф италијанске дипломатије каже да би из угла Брисела било много боље да преговара са земљама кандидатима за чланство, као што је Србија, са бољом - уместо тешком економском ситуацијом.

- Ово је добитна ситуација за све и мислим да ће нова Европска комисија умети да цени уместо да се противи договорима - закључио је Фратини.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер