петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > “Франкфуртер алгемајне цајтунг” Више од 150 светских научника у отвореном писму подршке успротивило се плановима за ограничење научне слободе на београдском Институту за филозофију
Хроника

“Франкфуртер алгемајне цајтунг” Више од 150 светских научника у отвореном писму подршке успротивило се плановима за ограничење научне слободе на београдском Институту за филозофију

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. мај 2020.

Више од 150 научника изјаснило се у отвореном писму против планова Владе Србије да ограничи научну слободу београдског Института за филозофију и друштвену теорију (ИФДТ), пише немачки Франкфуртер алгемајне цајтунг (Франкфуртер Аллгемеине Зеитунг – ФАЗ).

Научници, међу којима Јирген Хабермас, Ноам Чомски, Томас Пикети, Јанус Варуфакис, Ненси Фрејзер, по наводима листа подржали су "Позив на солидарност" који им је упутио београдски Институт за филозофију и друштвену теорију.

Протест запослених на том институту изазвало је именовање Управног одбора на чијем је челу Зоран Аврамовић, који је '90-тих година 20. века био носилац водећих функција у екстремно десној Српској радикалној странци Војислава Шешеља, а потписници га сматрају одговорним за ускраћивање финансијских средстава ИФДТ-у, пише ФАЗ.

Лист подсећа да су ИФДТ основали активисти покрета из 1968. у Југославији.

"Један од сарадника института био је, између осталих, и 2003. године убијени премијер Србије Зоран Ђинђић, који је водио пост-Милошевићевску владу Србије", пише немачки лист.

Крајем фебруара научна сарадница на ИФДТ-у Газела Пудар Драшко казала је да је "Институт практично у ванредном стању од марта прошле године, зато што је Влада Србије нарушила праксу консултовања колектива приликом постављања чланова управног одбора и потом на исти начин поставила вршиоца дужности директора".

Пудар Драшко, која је и помоћница директора на ИФДТ-у, изјавила је агенцији Бета да "није искључена могућност да је реч о политичком притиску", као и да власт критикује ИФДТ "јер су својевремено запослени потписали подршку грађанским протестима у Србији".

Газела Пудар Драшко и научна сарадница на ИФДТ-у Јелена Васиљевић су тада казале да је колективу "нарочито спорно" именовање Зорана Аврамовића у Управни одбор института, због његовог "националистичког политичког деловања", с обзиром на чињеницу да се институт у свом раду управо бори против национализма и ксенофобије, и да су због таквог стања "угрожени бројни пројекти који су у току, као и аплицирање на нове конкурсе".

"Ми не желимо Зорана Аврамовића у Управном одбору, а власт не може, неће, не жели да га смени", казала је Газела Пудар Драшко.

Она је навела да је од свих института, једино на ИФДТ-у в.д. директора постављен ван редова колектива, што је једини такав случај у односу на све научно-истраживачке институте у Србији.

Мрежа академске солидарности и ангажованости (МАСА) оценила је у фебруару да је у ИФДТ-у на делу "системски напад државе" на аутономију научно-истраживачког рада у Србији и кршење добре праксе консултовања колектива приликом владиног именовања чланова управних одбора.

"Аутономија универзитета и научне заједнице је угрожена будући да влада поставља четири члана управног одбора научно-истраживачких института, док из редова колектива долазе три члана.

Тиме је осигурана стална већина чланова лојалних Влади, који често доносе одлуке супоротне интересу запослених на институтима", навела је МАСА.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер