петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Франк Валтер Штајнмајер: У Београд долазим с поруком да Немачка остаје искрен и поуздан партнер Србији на њеном путу ка ЕУ
Хроника

Франк Валтер Штајнмајер: У Београд долазим с поруком да Немачка остаје искрен и поуздан партнер Србији на њеном путу ка ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. април 2015.

Берлин -- У Београд долазим с поруком да Немачка остаје искрен и поуздан партнер Србији на њеном путу ка ЕУ, поручио је министар спољних послова те државе.

Немачки министар Франк Валтер Штајнмајер ће посетити Србију 28. априла.

"Србија је протеклих година предузела запажене кораке напред - историјски споразум о нормализацији односа са Косовом, отварање преговора са ЕУ, почетак болних, али потребних економских реформи", истакао је Штајнмајер, оцењујући за Тањуг напредак Србије од ступања на дужност нове владе.

Немачки министар сматра да ће наставак тог пута, уз политичку одлучност и доследност, бити и највећи изазов за нашу земљу наредних година.

"Политичка, друштвена и економска трансформација требаСрбију да припреми за чланство у ЕУ. Та трансформација, међутим, пре свега је за опште доброСрбије и њених грађана. Србија на том путу не мора корачати сама", истиче шеф немачке дипломатије и додаје да Немачка и ЕУ подржавају земљу политичкиифинансијски.

"Тако је Србија од 2008. до 2013. добила већ 1,2 милијарде евра подстицајних средстава ЕУ из предприступних програма", подсетио је Штајнмајер.

Он је приметио да субилатерални односи Србије и Немачке данас изразито блиски и пријатељски:

"Ту сарадњу желимо и у будуће да наставимо. Посебно желимо да Србији будемо искрен и поуздан партнер на њеном путу у ЕУ. То је важна порука моје посете Београду".

Коментаришући процес преговора Србије са ЕУ и однос Србије и Косова шеф немачке дипломатије истиче да о међународно-правном признавању Косова од стране Србије као предусловом за пријем Београда у чланство ЕУ, немачка влада није говорила.

"Немачка и европски партнери очекују свеобухватну нормализацију односа Србије и Косова у облику правнообавезујућег споразума", рекао је Штајнмајер и подсећа да је ЕУ то јасно ставила до знања већ пред почетак приступних преговора.

"Немачка се због тога залаже за отварање поглавља 35 о свеобухватној нормализацији на почетку преговора - чим обавезе из споразума о нормализацији између Србије и Косова буду у потпуности примењене", каже Штајнмајер.

"Ти предуслови су од почетка приступних преговора познати и нису се од тада мењали", прецизира министар, уз напомену да је свестан да је то дуг и тежак процес.

"Али, управо дуги и тешки задаци морају бити благовремено започети и не би требало да се чувају за крај", уверен је Штајнмајер.

Штајнмајер не дели становишта да је Европска унија превише обузета сопственим бригама и да јој регион Западног Балкана стога више није у жижи интересовања, те да, под притиском економске кризе и због растућег утицајаРусије у региону, Сједињене Државе преузимају водећу улогу на овом простору:

"Немачка је прошле године конференцијом о западном Балкану упутила сигнал: ми, без обзира на актуелне изазове унутар ЕУ и политичких турбуленција у свету, стојимо иза обећања из Солуна - једне европске перспективе за све земље западног Балкана".

"Немачка жели да Србија и њени суседи буду део ЕУ и спремни смо да њихове приступне процесе свом снагом подржимо и уз значајна, између осталих и финансијска средства", истиче Штајнмајер и додаје, као њему посебно важно, да Немачка и ЕУ своје суседе не посматрају сфером утицаја.

"Ми сматрамо да свака земља са својим становништвом треба сама да одлучује којим путем жели да иде. Наша понуда државама западног Балкана је да ће на крају захтевног приступног процеса постати равноправне чланице у уједињеној Европи. Део тог процеса је преузимање већ постојећих вредности и спољнополитичких ставова ЕУ", истакао је шеф дипломатије водеће чланице ЕУ.

На питање које могућности види за побољшање привредне сарадње Србије и Немачке и шта је кључ за долазак нових немачких инвеститора у Србију, Штајнмајер узвраћа да је његова земља "већ данас међу најважнијим трговинским партнерима Србије".

"Обим трговинске размене између наше двеземље је протеклих година непрестано растао. Немачке фирме инвестирају у Србију и стварају радна места", навео је он и додао да Немачка жели и даље да унапређује економске односе са нашом земљом.

"Важни кораци ка повећању атрактивности Србије као привредне локације су, из немачког угла, јачање владавине права и борба против корупције. Мој утисак је да српска влада то исто тако види и да је решена да се око тих тачака ангажује", закључио је министар Штајнмајер.

(Танјуг)    

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер