петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Франк Фобладије: Србија је веома ефикасан и проактиван партнер НАТО, ИПАП програм је огледало високе спремности и амбиција Србије
Хроника

Франк Фобладије: Србија је веома ефикасан и проактиван партнер НАТО, ИПАП програм је огледало високе спремности и амбиција Србије

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 23. фебруар 2018.

 Београдски центар за безбедносну политику (БЦБП) организовао је данас конференцију "Будућност војне сарадње Србије" на којој је речено да је Србија од уласка у Партнерство за мир 2006. године, са НАТО чланицама учестовала у 150 вежби, док је са Русијом у последњих пет година вежбала 12 пута.

Франк Фобладије из Команде Здружених снага НАТО у Напуљу на скупу је навео је да је партнерство са Србијом јако задовољавајуће за НАТО.

"Србија је веома ефикасан и проактиван партнер НАТО, а Индивидуални акциони план партнерства (ИПАП) је најзахтевнији програм партнерства са НАТО, што је и огледало високе спремности и амбиција Србије", оценио је он.

Он је додао да се партнерством изграђује заједничка безбедност, а за сваку земљу је потпуно њена одлука да ли ће бити чланица НАТО или не.

У уводном говору амбасадорка Канаде Кати Чаба оценила је да су данас питања безбедности релевантнија него икад.

Према њеним речима, како се природа претњи мења више него пре важно је посегнути за снажнијим партнерствима.

"Канада поштује неутралност Србије, а војне вежбе помажу Србији да буде сигурнија и стабилнија и зато јавност треба да схвати предности сарадње", навела је амбасадорка Канаде на конференцији о војној сарадњи Србије у организацији БЦБП.

Истраживач БЦБП Марија Игњатијевић оценила је да Војска Србије на добар начин користи доступне механизме партнерства са НАТО у погледу војних вежби и обука.

"Медијска слика приказује сарадњу са Русијом као интензивнију, али факти говоре да је Србија је од када је 2006. приступила Партнерству за мир учествовала у 150 вежби са земљама чланицама, док је са Русијом одржала 12 вежби", навела је она.

Игњатијевић је додала да Србија најчешће вежба са земљама из суседства, пре свега због географске близине, историјских компатибилности војски, као и одсуства језичких баријера.

Према њеним речима, кроз вежбе се најбоље развија интероперабилност, способност складног функционисања снага једне земље са снагама других земаља.

"Великим силама вежбање са Србијом није неопходно за изградњу капацитета, док је Србији са војног, али и са политичког аспекта то изузетно корисно, оценила је истраживачица БЦБП и додала да су ванредне ситуације једна од најважнијих области јачања сарадње.

На отварању конференције "Будућност војне сарадње Србије" директорка БЦБП Соња Стојановић Гајић је истакла значај дијалога на основу анализа и чињеница о томе колико Србија ефективно користи могућности које јој стоје на располагању у програму "Партнерство за мир" за јачање безбедности државе и грађана, као и за економске користи сарадње.

У делу дискусије посвећеном приликама за развој наменске индустрије Србије кроз војну сарадњу, истакнуто је да је реализован мали број од доступних механизама за економску сарадњу са НАТО.

Као добри примери наведени су кодификација и демилитаризација наоружања.

Наведено је да одбрамбена индустрија запошљава више од 9.000 људи у Србији, да је најбољи српски извозни производ малокалибарска муниција, али да треба унапредити контролу извоза и да индустрија треба да се укључи у заједничке пројекте ЕУ.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер