субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Француски криминолог Гзавие Рауфер: "Париз био упозорен на албански криминал"
Хроника

Француски криминолог Гзавие Рауфер: "Париз био упозорен на албански криминал"

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 26. јануар 2011.

Угледни француски криминолог Гзавие Рауфер шеф је одсека за савремени криминал, познатог као Криминолошки институт, на угледном париском универзитету Сорбони.

Аутор је бројних књига о насиљу и криминалу, међу којима и студије "Албанска мафија" издате у Лозани 2000. године и преведене на албански и српски језик.

BBC је упитао Рауфера да ли га је изненадио садржај извештаја Марти?

"Да, био сам помало изненађен због прецизности оптужби и тежине чињеница које се преносе. Све је то много страшније од онога што смо чак и ми криминолози мислили. Знали смо да бар у једном делу ОВК постоји екипа пробисвета, знали смо да је реч о ситним бандитима који су раније били избацивачи у ноћним клубовима или такси шофери и затим постали министри и милионери. Знали смо све то и мислили смо да је реч о једној шеми по којој су се криминалци, користећи прилику и повољне околности, укључили у политичку активност са националним циљем, а са којом заправо имају мало везе, после чега су се обогатили било рекетом, било илегалном трговином. Међутим, оно о чему нас обавештава извештај Марти је много горе и много језивије."

Каква је по вама ситуација Хашима Тачија?

"Не видим како би господин Тачи могао да се одбрани. Једини начин је за њега да каже - 'Да, управо смо склапали мир са Србима, то је саботажа итд.'. Покушава да нађе изговор како би остао у игри. Међутим, ако на Косову све функционише као у земљама у којима постоји мафија, онда они који заиста доносе одлуке нису они који се показују у јавности и које видимо на телевизији. Они који доносе одлуке су старији и налазе се у позадини. Према томе, верујем да је господин Тачи можда заправо један 'активни кривац' у смислу да је можда он лично учествовао у неким стварима. Међутим, да неко његових година буде шеф мафије - у оно време имао је мање од 30 година - тако нешто је незамисливо. Шефови су углавном старији људи, веома дискретни који никад нису видијиви. Дакле, да ли Тачи има директну одговорност? Можда. Не могу да вам кажем ни 'да' ни 'не' - нисам могао да лично видим да он и његови пријатељи секу људе на комаде или гледају да други то чине. Оно што могу да кажем је да су у принципу увек старији људи ти који се налазе на челу криминалних група, способних да организују операције сличне оној каква је трговина органима. Дакле, не знам како ће Тачи успети да се искобеља из ове афере, али, понављам, мафију никада не воде млади људи.

Шта су знале Западне владе?

Када се види шта сте писали још 2000. и 2002. године и на које се извештаје обавештајних служби западних земаља Марти позива, поставља се питање да ли су владе и у којој мери знале о везама између ОВК и организованог криминала?

"Када кажете 'влада', мислите на министре. Влада - то су министар спољних послова, министар унутрашњих послова, премијер и председник, када ефективно има функцију. Не мислим да су информације доспеле толико високо. Када на терену имате један документ јарко црвене боје, што год се више он успиње кроз хијерархију он постаје блеђи - бледо црвен, па розе, па бледо розе, тако да када стигне на ниво министра он постаје скоро бео. Са изузетком можда господина Кушнера који је био на терену и на лицу места, људи у Паризу и у Бону били су обавештени без сумње о два одсто целине. Догађало ми се да дискутујем о ситуацији на Балкану са неким француским министрима. Био сам изненађен до које су мере били удаљени од стварности. Све им није било речено, али пре свега они сами нису тражили да о свему буду обавештени. Јер од тренутка када тражите информацију и када сте обавештени о стварима, обавезни сте да нешто учините. Иначе, ако ништа не учините а знате шта се дешава, ви сте онда саучесник у злочину. Дакле, за министре је било боље да што мање знају.

Француски криминолог подсећа и на упозорење упућено влади у Паризу пре почетка преговора у Рамбујеу:

"Ти преговори су били последњи покушај да се помире различите стране на Косову и они су претходили бомбардовању и одласку Милошевића. У делегацији Косова налазио се један мафијаш првог реда, човек који је претходно био настањен у Швајцарској, чија је кућа експлодирала и претворена у рушевину - што, иначе, није свакидашњи догађај у тој земљи. После тога, тај човек се вратио у зону између Албаније и Косова. Он је био један од првих финансијера и без сумње 'кум' младог Хашима Тачија у оно време. Тај човек је, дакле, био у косовској делегацији у Рамбујеу. Његово презиме је Халити. Више нас универзитетских професора и официра државних служби Француске упозорили смо француску владу, рекавши: 'Не можемо да оставимо тог човека у делегацији. То би било као да у некој италијанској делегацији на некој конференцији која се одржава у Паризу буде позван и Тото Рина. Реч је о мафијашком куму, а не о неком малом бандиту-патриоти. То је нешто сасвим друго'. Одговорено нам је да смо про-Срби, да уопште није тачно то што смо рекли и Халити је дошао у Рамбује. Тај господин Халити не само да је је познат - он је чувен. Реч је о великом бандиту. У оно време људи нису хтели да знају. Зато сам објавио књигу о албанској мафији.

Да ли мислите да је на Косову могућа стварна истрага о овој афери трговине органима?

"Не знам. То је питање политичке воље, да ли се хоће и да ли се може. Колико видим, оно што је почињено је довољно страшно да би за то био надлежан Међународни кривични суд. Има људи који су се нашли пред Међународним кривичним судом за ствари које су мање страшне од убиства људи због вађења органа. То је заиста страшно. То је крајње озбиљно и не видим како бисмо могли да наставимо да говоримо о правди у Европи ако тој афери не би била посвећена сва неопходна пажња и сва неопходна средства. Гонићемо људе јер су крали бомбоне у супермаркету, а овде нећемо ништа да учинимо. Како замишљате да становништво на Косову живи у миру и мирно знајући да се на њиховом челу можда налазе људи који убијају људе како би им извадили органе. Кажем 'можда' јер још није било пресуде. Да ли бисте волели да живите у једној земљи у којој су људи под таквом сумњом?

Сви траже доказе од известиоца Савета Европе, шта онда остаје за тужиоца да уради?

"Наравно да су потребни докази како би се покренуо судски поступак јер су у питању ужасне оптужбе, али није на аутору тог извештаја да подноси доказе. Потребан је правосудни поступак. Потребан је суд који би био установљен с обзиром на озбиљност чињеница. Треба да буде заувек јасно да је то у интересу чак и оних који би били оптужени како би могли да докажу своју невиност. У интересу је то и самих Косовара. Уколико постоји политичка воља, истрага је изводљива. Не видим ко би требало да донесе ду одлуку. НАТО је био укључен у причу, ЕУ је била укључена у причу. То су међународне инстанце које су произвеле стање о којем говоримо. Претпостављам да би то морао да буде неки инструмент међународног правосудја који би се бавио овом афером за коју не видим како би другачије могла да буде затворена", истиче у разговору за BBC угледни француски криминолог Гзавие Рауфер.

Халити одбацује оптужбе

Особа коју Рауфер конкретно помиње оптужујући је за организовани криминал је Џавит Халити, један од челних људи Демократске партије Косова, премијера Хашима Тачија.

Џавит Халити фигурира и у Мартијевом документу као и у поверљивом документу НАТО-а који објављује Гардијан.

Господин Халити у разговору за BBC негира да је починио било шта противзаконито.

Да ли он зна да је угледни француски криминолог, аутор књиге о албанској мафији, тражио да му се не изда виза за Рамбује и да га дан данас назива мафијашким кумом и бандитом?

"Не знам, нисам читао ту књигу. Али, прво желим да му кажем да сам ја побегао из Југославије под претном оружја. Покушали су да ме убију и ту одлуку је донео Милошевић. Био сам политички избеглица и организовао сам демонстрације свугде по Европи, па и у Паризу. Друго, што се тиче визе - ја сам тада путовао у Француску са дозволом француске амбасаде под туђим именом, иако нисам морао да тражим визу јер сам тада имао пасош са статусом избеглице у Швајцарској. Плашио сам се да ме југословенске тајне службе не покушају убити. Они су у Паризу ипак покушали да ме убију, али француска полиција је спасила мене и Тачија."

Халити каже и да током боравка у Швајцарској никада није дошао у сукоб са законом:

"Живео сам у Швајцарској 13 година и никада нисам добио ни једну казну, осим можда за погрешно паркирање. Никада нисам био умешан у нешто противзаконито. Истина је да сам се борио за права Албанаца и да сам имао једну од кључних улога у ОВК".

BBC је подсетио Џавита Халитија да га и Дик Марти у свом извештају оптужује за криминал и да истиче да се сведоцима прети и да се они убијају, па нико о томе не сме да сведочи:

"Ако јесте тако, онда постоје суд и други органи који могу да кажу истину. Ако има заплашивања сведока, одговорност је увек појединачна. Ја могу да причам о себи и ономе што знам - ја никада нисам чуо да је неки сведок убијен од тих људи. Ја немам никаквих проблема да се појавим било где и објасним своја дела."

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер